GÖZ, DAHA MÜKEMMELİ ARIYOR…

Çırağan Otel, genel görüntüsü ve çizgisiyle herkesin beğenisini kazanmış, benimde her zaman atmosferinden hoşlandığım için gitmekten zevk aldığım bir mekan. Fakat dekorasyon anlayışıyla incelemeye aldığımız zaman onlar için de bazı önerilerimiz olacak. Bu sayımızda Çırağan Otel’den seçtiğimiz Laledan Restaurant’ın dekorasyonu ile inceleme yaptık. Osmanlı ve Selçuklu döneminin saraylarını anımsatan bu restoranda en çok hoşuma giden Osmanlı dönemini anımsatan tablolarda görülen Harem’in gözde sultanları insanı otomatikman geçmişe götürüyor.

1

2

3

Ayrıca kafes sistem ayırıcı seperatlar mekandaki monotonluğu yok ediyor. Burada beni rahatsız eden şey, renklerin arasındaki bağlantısızlık. Örneğin kolonlarda kullanılan Çin işi seramiğin mavi rengi çok yalnız kalmış. Çin işi seramiklerin içindeki renklerden mavi yeşil ton koltuklardaki kızıl kiremit renk yerine kullanılsa çok daha iyi sonuç verirdi. Renklerde bağlantısızlık ve monotonluk mekanın insana verdiği enerjiyi kısıtlıyor. Brunch’un yapıldığı orta masada kullanılan küpler mekanın çizgisiyle çok iyi bağlantı sağlasa da biraz küçük olsa daha iyi sonuç verirdi diye düşündürüyor. Onun dışında yer döşemesinde kullanılan mermer, orta mermer sehpa bağlantısı malzeme arasındaki bağlantıya önem verildiğini vurguluyor. Genel havasıyla çok hoş bir görüntüye sahip olan bu restoranda özel yemek bölümündeki renk ve malzeme bağlantısı başarı açısından genel restorana göre çok çok başarılı. Bütün restoranı bu çizgide görmeyi tercih ederdim. Genel restorandaki kiremit rengi koltuk döşemelerine mavi rengin hakim olduğu kumaş kullanılsa daha başarılı olunacağına güzel bir örnek.

4

5

6

Çin işi seramik ve avizedeki renklere paralel seçilen bu renklerin önemini burada çok daha iyi görüyoruz. Stil olarak orientalist ve Fransız çizgileri etkisindeki malzeme ve renklerden seçilen eklektizm hakim. Ayrıca mobilyaların ahşabı eskimiş ve yenilenmeye ihtiyaç duyuyor gibi geldi. Normal beş yıldız altı bir otel için bu dekorasyon çok şık olabilir. Ayrıca diğer otellere göre daha disiplinli olduğu yaptığı servisten ve yemekten anlaşılabilir. Uzman mimar ekibin bu disiplin içinde fikirlerinde özgür olduğu düşüncesi bile mekanda daha mükemmeli aramama sebep oldu… Böyle bir öneriyi, herhangi bir otele değil Çırağan Oteli gibi herşeyiyle mükemmel düşünülen beş yıldızlı otel için yapabilirim…

77777  888

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *