ATTRACTIVE DANCE OF FASHION AND INTERIORDESIGN

MODA VE DEKORASYONUN CAZİBELİ DANSI Bu yazımızda moda ve dekorasyon sayfalarımızı ayrı ayrı değil, birlikte hazırladık. Çünkü ikisini birbirinden ayıramadık. 2000-2001 Sonbahar-Kış sezonundan günümüze 2016 olan yansımaları tekrar mercek altına aldık.  moda ve dekorasyonun yükselen trendleri hala, müthiş bir ortaklıktaki ayrılmaz unsurlar arasında en çok aristokrat ama bir o kadar çılgın, nostaljik ama bir o kadar yeni, rengarenk ama bir okadar ahenkli bir ambians dikkat çekiyor.

moda ve dekorasyonun cazibeli dansı-1

moda ve dekorasyonun cazibeli dansı-

moda ve dekorasyonun azibeli dansı-1

moda ve dekorasyonun cazibeli dansı-4

moda ve dekorasyonun cazibeli dası-2

Sıcak ve güneşli günleri yavaş yavaş arkamızda bıraktık… Daha gri, yağmurlu ve hatta soğuk havalar kapımızda. Dolayısıyla yaşamın her alanında yeni bir sezona giriyoruz. Dergimizin Ekim sayısını hazırlarken, yeni sezonun yaşama getirdiği yenilikleri inceliyorduk ki, çok ilginç olduğu kadar da çarpıcı bir  durumla karşılaştık. Moda ve dekorasyonun yükselen trendleri birbiriyle müthiş bir paralellik içinde… 2000-2001 Sonbahar- Kışı’nın renk, desen materyel ve stil unsurları hem moda dünyasında hemde dekorasyon dünyasında aynen karşımıza çıkıyor… Örneğin leopar  deseni bir çanta. İpek bir bluzda kullanıldığı gibi, evde yerdeki halıda, kanepedeki minik yastıklar da kullanılıyor. Geometrik desenler yalnızca yer döşemelerinde veya duvar kağıtlarında değil, kadının dişiliğini vurgulayan elbiselerde de hayat buluyor…İşte biz de bu durum karşısında, dergimizin Ekim sayısındaki moda ve dekorasyon sayfalarımızı birbirinden ayıramadık ve birlikte hazırladık.

moda ve dekorasyonun cazibeli dsı-3

moda ve dekorasyonn cazibeli dansı-3

moda ve dekorasyon cazibeli dansı-3

ü

2000-2001 Sonbahar-Kış sezonunda herşeyden önce, ucu bucağı olmayan geriye dönüşler yaşanıyor.2016 ıdada aynı dönüşler.Geçmiş dönemler herdaim revaçta.. Neden ucu bucağı yok, çünkü bırakın 60’lı, 70’li, 80’li yılları, 20’li, 30’lu, 40’lı hatta hatta çok daha eskiye, 1700’lü yıllara bile dönüşler söz konusu… Bu da demek oluyor ki kendini bir hayli hissettirir derecede aristokrat bir hava esiyor ortalıkta… Yani pembe, yeşil ve turkuazı aynı anda hem kıyafetlerinde, hem ayakkabı ve çantasında, hem makyajında kullanan, aynı anda hem çok zarif hem de dişi bir elektrik yayan “cool” görünümlü kadınlar, üstelik bolca altın takı ve aksesuarlar takmış olarak, gece-gündüz çıkarmadıkları büyük, şeffaf camlı güneş gözlükleri ile arz-ı endam eyleyecek sokaklarda.

moda ve dekorasyonun cazibeli dsı-4

moda ve dekorasyonun caeli dansı-4

moda ve dekorasyonun cazibeli da..nsı-4

moda ve korasyonun cazibeli dansı-4

Başlıksız-1

Bu şık, çarpıcı, renkli ve kadın gibi kadının en etkileyici olanları, bize kalırsa Donatella Versace ‘nin kadınları… Catherine Denevue’ün sanki  çok az farkla milenyum yorumu, göğsündeki manolyası ve ekose döpiyesi ile Chanel kadınıyla kolkola… Sokaklardan eve girdiğimizde ise Neoklasik  döneme ait 15. 16. Louis koltukların yan ısıra  feminen Rokoko tarzı pembe bir  koltuk, yine geçmişlerden Rönesans dönemine ait altın kaplama bir konsol görmek mümkün. Chanel’in döpiyesteki ekosesi ise evde sandalye döşemesinde karşımıza çıkıyor… Bu sezon özellikle geometrik desen çılgınlığı had safhada yaşanıyor. Elbiselerden yer ve duvar döşemelerine kadar… Romantizm sessiz sedasız yükselişini sürdürüyor. Gül, çiçek desenli duvar karoları, çiçek tokalı ayakkabılar, dantel gece kıyafetleri, dantel iç çamaşırları, dantelden sivri burunlu ve topuklu botlar, işlemeli örtüler, yastıklar bir hayli revaçta. Gucci’nin çiçek desenli duvar seramikleri Romantizmin dekorasyondaki yansımasına çok güzel bir örnek. Gelelim derilere… Krokodil derileri, yılan derileri özellikle mont, ceket, pantolon ve botlarda son derece modern tarzlarda islenmiş.

moda ve dekorasyonun cazibeli nsı-3

moda e dekorasyonun cazibeli dansı-3

yu

 

moda ve dekoronun cazibeli dansı-3moda ve dekosyonun cazibli dansı-3

Bu konuda Armani ‘nin deri kıyafetlerinin oldukça çarpıcı olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Ralp Lauren’in tasarladığı deri koltuklar ise detay zenginliği ile derinin milenyum dekorasyonundaki yerini farklı kılıyor… Peluşlar ve kürkler gerek renkleri, gerekse desenleri ile yatak örtüsünden, halıya, döpiyes yakalarından kollarına kadar heryerde… Pırıltı, boncuk ve işleme ise hızını kesmeden varlığını korumaya devam ediyor… Çılgınlık derecesindeki bu abartılı çizgilerin moda ve dekorasyon arasındaki paralellikleri sizi de şaşırtmış olmalı. Gerek dekorasyonda, gerek modada, geçmişe dönüşlerinizde dönemleri kendi çizgilerine sadık kalarak uygulayabildiğiniz gibi, eklektizm de yaratabilirsiniz. Uzun lafın kısası mekanlarınızda hayal gücünüzü kullanarak hiçbir sınır tanımadan sıcak ambianslar ve kıyafetler yaratmaktan çekinmeyin.

moda ve derasyonun cazibeli dansı-3

moda ve dekoranun cazibeli dansı-3

moda ve dekorasyocazibeli dansı-3

moda ve dekorasyonun cazibeli dansı-2

moda ve dekorasyonun celi dansı-3

Doğadaki desenleri, canlı tropik renkleri kullanarak inanılmaz armoniler yaratabilirsiniz. Arada eklenen payetler, boncuklar işlenmiş ince işçilikler de ruhumuza tarzını yarattığı için, tüm streslerden kurtulmak adına ideal doğrusu. Uzakdoğunun tüm renk ve desen zenginliği gözler önünde. Bunun yanısıra Elvis Presley, Ava Gardner, Jackie Onassis Kennedy dönemini aynen yaşamamız hiç de zor değil. Tüm ünlü markalar, gerek dekorasyonda, gerek moda bu  yöndeki bütün tasarımlarını piyasaya sürdüler bile. Kıyafetinize uyması için dekorasyonda da bu çizgileri uygulamanız çılgınlık olabilir. Arada bu çılgınlıkları yaşamakta insan için bir ihtiyaç aslında. Gerçi dekorasyonda boncuk, işleme, leopar desenleri kürkler, peluşlar, altın kaplama, deri, romantizm, geometrik desenler, payetler, geçmişe dönüş, oldukça uçlarda gelebilir.

moda ve dekoroun cazibeli dansı-3

moda ve korasonun cazibeli dansı-3

moda ve dekornun cazibeli nsı-3

moda ve dekorun cazibeli dansı-3

moda ve dekorasyonun cazibelinsı-3

moda ve desyonun cazibeli dansı-3

Bu çılgın çizgiler arasında öncelikle kıyafette olmasa bile dekorasyonda kendi tarzınızı seçmeniz maliyet açısından sizin için iyi sonuçlar verebilir. Bu durumda moda geçse, kıyafetinizi  değiştirseniz de evinizin dekorasyonunu değiştirmek zorunda kalmazsınız. Ya da sadece aksesuarlarınızda abajur, resim, yastık ve döşeme kumaşlarında bu modayı uygulayarak çok fazla maliyet yapmak zorunda kalmazsınız. Seçim sizin. Hayatınızda bu kadar strese inat, yaşamınızı renklendirmek ve canlandırmak için yaşamaya değer…

yuk

fgk

fghj

Başlıkfsız-1

ggg

hg

trd

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *