THE BEST POINTS TO DESIGN YOUR BALCONY!

BALKONUNUZU TASARLAMANIN EN İYİ PÜF NOKTALARI!

Apartman dairelerinde hatta residanslarda oturup balkonu olup doğaya ,bahçeye özlem duyanlar yazımız sizler için. Çünkü hafta sonları açık havanın tadını çıkarmak için dairelerinizde kalmak zorunda kaldığınız zaman kaçılabilecek en iyi alanlarınız balkonlar oluyor. Kahvaltı yapmak, kahve içmek ve sohbet etmek için güneşi arayanlar balkonlarını yaza hazırlamaya başladı bile. Balkon dekorasyonlarında öncelikle insanlar rahat olmayı ön planda tutuyorlar. Bazen birkaç sandalye, bazen bir koltuk takımı hatta bazen bir hamakla bile balkonunuzda küçük bir bahçe havası yaratabilirsiniz. Bunun için birkaç püf noktaya dikkat etmeniz yeterli.

1) Küçük bir masa ve iki sandalye ile çok şık bir misafir ağırlama köşesi yapabilirsiniz. Dilerseniz sandalye minderleri ve yastıkları ile de renk katabilirsiniz. Birkaç minder, yastık ve küçük bir halı rahat bir oturma alanı oluşturmanızı sağlar.

2) Kullanmadığınız vintage sandalyeleri de balkonda rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

 

3) Saksılar ve içindeki çiçekler olmazsa olmazlardan.

3)Bir masa koymak için yeterli genişlikte bir balkonunuz yoksa sehpa ile de idare edebilirsiniz. Masaya ayıracağınız alanı da daha çok kişinin oturabileceği bir alan haline getirebilirsiniz.

4)Balkonlarda tercih edilen ferforje, hasır, ahşap vs malzemeli mobilyalar  sıklıkla tercih ediliyor.

5) Balkonun genişliğine göre uygun boyutlarda bir hazerean oturma takımını rahatlıkla temin edebilirsiniz.

6)Ahşap beyaz sandalyeler de yine balkonlarda en çok tercih edilen mobilyalar arasında. Farklı renk ahşap sandalye ve masası olanlar isteklerine göre sandalyelerini  beyaza, yeşile, pembeye vs. boyatabilirler.

7)Balkonlarını bahçeye çevirmek isteyenler yer döşemelerinde seçecekleri malzemelerden bahçelerde kullanılan seramiklerin yanısıra ahşap kaplatabilirler.

8)Sadece yeşil bitkiler olabildiği gibi rengarenk çiçeklerle de balkonuza canlılık katabilirsiniz.

8)Ferforje mobilyaları siyah ve beyaz dışında farklı renklere de boyatabilirsiniz.

9)Döşeme kumaşlarınızda çiçek desenlerin dışında çizgili desenleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

10) Balkonunuz yeterli büyüklükdeyse güneşten korunmak için tente ya da şemsiye bile kullanabilirsiniz.

Son yıllarda sadece küçük ölçekli apartman dairelerinde değil, yüksek katlı binalarda, residanslardabile bina ne kadar yüksek olursa olsun kapatılan balkonlar açık bırakılmaya başlandı. Bu sebeble eskiden daire içine alan kazanmak içine katılan balkonlar tekrar açık bahçe alanlara çevrildi.Çünkü doğadan alacağımız bir nefes, yaşamımıza katacağımız bir yaşam olduğunun sadece mimarlar, tasarımcılar değil doğanın yaşamımıza kattığı değerin farkında olan herkes farkında!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *