SOCIAL HOUSING PROJECTS OF THE HEROIST ARCHITECT ALEJANDRO ARAVENA

SOSYAL KONUT PROJELERİN EN KAHRAMAN MİMARI ALEJANDRO ARAVENA

Bu ayın 27’sinde Venedik’te gerçekleşecek 15. Venedik Mimarlık Bienali’nin küratörü Şili’li mimar Alejandro Aravena olarak geçtiğimiz ay açıklandı. Bu sebebten biz de sizler için bu yazımızda Alejondra Aravena kimdir? sorusunun cevabına yanıt aradık. 2000-2005 yıllarında Harvard Üniversitesi’nde profesörlük yapan mimar, mühendis Andres Iacobelli ile sosyal konut girişimi ELEMENTAL’ı kurarak dünyanın çeşitli yerlerinde yıkıntıya dönüşen kentlerin yeniden canlandırılması için çalıştı. Venedik Bienali 11. Uluslararası Mimarlık Sergisi kapsamında verilen ‘Gümüş Aslan Ödülü’ de dahil olmak üzere birçok uluslararası ödülü bulunan mimarın, aynı zamanda 2007 Sao Poulo Bienali, 2008 Milano Trienali, 2008-2012 Venedik Mimarlık Bienali, 2010 MoMA olmak üzere pek çok etkinlikte çalışmaları sergilendi. 2009’dan beri ‘Pritzker Ödülü’ jürisinde bulunan Aravena, 2010 yılında RIBA’nın uluslararası üyeleri arasına katıldı.

2016 yılında düzenlenecek ‘Mimarlığın vVitrini’ konumundaki 15. Venedik Mimarlık Bienali, 2010’da Monocle dergisinin ‘dünyanın 20 yeni kahramanı’ arasında gösterdiği Şili’li mimar Alejandro Aravena’ya emanet! Mimarın topluma hizmet etmesi gerekliliğini her fırsatta dile getiren Aravena, özel konut, müze, kültür merkezi ve eğitim binalarının yanı sıra Şili’nin kuzeyinde onbinlerce yoksul insan için tasarladığı sosyal konut projesiyle de tanınıyor.

Aravena, küratörlüğünün duyurulmasının hemen ardından yaptığı açıklamada, İnşa edilmiş olan çevre ve buna bağlı olarak insanların yaşam kalitesini arttırmak için birkaç alanda birden verilmesi gereken mücadeleler ve genişletilmesi gereken sınırlar olduğunu ve 15. Venedik Mimarlık Bienali’nde insanlar tarafından bunların görülmesini istediklerini dile getirdi; Aravena ayrıca “Bienalin, zeka veya sezgi yoluyla, ya da her ikisini birden kullanarak statükodan kurtulabilmeyi başaran bir mimarlık üzerine odaklanmakla ve bu deneyimden bir şeyler öğrenmekle ilgili olacağını” açıkladı. 2010’da Monocle dergisinin, ‘Dünyanın 20 yeni kahramanı’ arasında gösterdiği Alejandro Aravena, mimarlığın sosyal anlamda insanlara karşı olan sorumluluğuna olan inancıyla öne çıkan mimarlardan birisi. Ülkesi Şili bunu hayata geçirmek için çok uygun şartlara sahip bir yer. Mimarın topluma hizmet etmesi gerekliliğini her fırsatta dile getiren Aravena, geçmişte verdiği röportajlardan birisinde bu düşüncesini, “Mimar olarak bizler fikirleri gerçeklere dönüştürmeliyiz. Sahip olduğumuz güç tam da bunu yapabiliyor olmaktan kaynaklanıyor” sözleriyle pekiştiriyor.Tasarladığı yapılar arasında, özel konut projeleri, kültür merkezleri, müzeler ve eğitim binaları olmakla birlikte Aravena ile ilgili ilk akla gelen proje, Şili’nin kuzeyinde onbinlerce yoksul insan için tasarladığı sosyal konut projesi. Bu projeyi hayata geçiriş biçimi, mimarın mesleki yaklaşımını net bir biçimde ortaya koyuyor. 100 yoksul aile için konut inşa etmesi istendiğinde Aravena’nın başvurduğu temel kaynak, gecekondu yaşantısının bilgeliği oluyor. Aileleri gerçek anlamda işin içine katarak yürüttüğü sürecin sonucunda ortaya çıkan sonuç, benzer durumlarda görmeye alışık olduğumuz kutu kutu evlerden oluşan devasa binalar yerine, aileler tarafından, zaman içinde, ekonomik durumlarına göre genişletilebilecek evlerden oluşan bir yaşam alanı oluyor.

Venedik Bienali Başkanı Paolo Baratta, Aravena’nın 2016’daki serginin küratörü olarak seçilmesiyle ilgili olarak, “Bienalin bir kez daha mimari ve sivil toplum arasındaki mesafeye karşı bir tepki göstermek niyetinde olduğunu ve Aravena’nın yeni kuşak mimarlar arasında, bu gerçekliği sahip olduğu gücün altını çizecek mimarlardan birisi olduğu” açıklamasını yaptı. Baratta ayrıca, Mimarlığın enerjisini gözler önüne serecek yeni öncülerin keşfedileceği bir Bienal olması hedefinin de altını çizdi.

Aravena’nın küratörlüğündeki 15. Venedik Mimarlık Bienali, 28 Mayıs-28 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *