WARM ATMOSPHERE THAT MAKES YOU FEEL THE TROPICAL CLIMATE

TROPİKAL İKLİMİ HİSSETTİREN SICAK ORTAMLAR

 Bu yazımızda yaz bitmeden sizler için tropikal iklimi hissettiren mekan tasarımları nasıl olur sorusuna cevap vermek istedik. Bu soruya cevap vermeden önce tropikal iklim nedir sorusuna cevap verelim. Çünkü bu cevap size tropikal iklimi hissettiren mekanları daha kolay anlatacaktır.Tasarımda tropikal iklimi hissetmek istiyorsanız öncelikle mekanlarınız da gerçek olabildiği gibi gerek duvarda gerek gerçek yeşil bitkileri mekanlarınızda bulundurmalısınız. Ayrıca tropikal iklimde yaşayan aslan, zürafa gibi hayvanların yanı sıra papağan vs. gibi renkli kuşların da mekanlarınızın duvarlarınızdaki tropikal bitkilerin yanında yaşamasına  izin verin.

Ekvatoral kuşak ile çöller arasında bir geçiş iklimi olan tropikal ortamlarda yıllık ortalama sıcaklık 20°C dolayındadır.

* İsmini sıcak iklimlerde yetişen çayırlardan almaktadır.
* Sıcaklıklar tüm mevsimlere yayılır.
* Sıcak bir günde rahatlıkla yağış görülebilmektedir.
* Doğu, Güney ve Merkez Afrika ve Sudan platosunda daha sıklıkla görülmektedir.
* Bu iklim bölgesinde güneş ışınları yılda iki kez dik açıyla düşer.
* Güneş ışınlarının dik geldiği yaz dönemi yağışlı, kışlar kuraktır.
* Sıcaklık ortalaması bütün yıl 20 °C nin üstündedir.
* Yıllık yağış miktarı 1000-1200 mm arasındadır.
* Bitki örtüsü savandır. Savanlar uzun süre yeşil kalan, gür ve uzun boylu ot topluluklarıdır. Savan bitki örtüsü içinde yer altı sularının yüzeye çıktığı yerlerde ve akarsu boylarında ormanlar görülür.

Tropikal iklimin etkin olduğu ülkelerin başında Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Moritanya, Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Peru ve Bolivya vardır. 10˚-30˚ kuzey ve güney enlemlerinde görülür. Bütün yıl Sıcaklık ortalaması 20 °C’nin üstündedir. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz dönemi yağışlı, kışlar kuraktır. Yıllık yağış miktarı 1000–1200 mm arasındadır. Bitki örtüsü Savan adı verilen otsu bitkilerden ve yer yer akasya ve baobap ağaçlarından oluşur. Savanlar uzun süre yeşil kalan, gür ve uzun boylu ot topluluklarıdır. Savan bitki örtüsü içinde yeraltı sularının yüzeye çıktığı yerlerde ve akarsu boylarında yağmur ormanları görülür.Tasarımda tropikal iklimi hissetmek istiyorsanız öncelikle mekanlarınız da tercihen tropikal bitkileri, ağaçları mekanlarınızda bulundurmanız şart. Tropikal iklimde yaşayan, özellikle papağan gibi yöreye ait renkli kuşların duvar kağıtlarınızdaki tropikal bitkilere, ağaçlara konmasına izin verin. Tropikal iklimin olduğu alanlarda yaşamıyorsanız yatak, oturma odalarının, atmosferinde tropikal etkiyi yaratmanın en etkili yolu gerçek tropikal yağmur ormanlarını hissedebileceğiniz duvar kağıtlarıdır.Tabii ki gerçekte tropikal ağaçların, çiçeklerin çerçevelediği bir alanda  evinizin olması çok daha etkileyici. Çünkü ne kadar gerçek, o kadar etkileyici mekanlar. Bu sebeple gerçekte tropikal iklimi hissettiğiniz ülkelerde yaşayanların evleri görsel açıdan bir şölen olmasının yanı sıra çok etkileyici ve dinlendirici. Hem gerçek yeşil tropikal ağaçları, hem de gerçek tropikal hayvanları ile.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *