OUTDOOR ELEGANCE

AÇIK HAVA ŞIKLIĞI…

Hafta sonunuzu geçirirken bahçenizde, terasınızda, balkonunuzda; bir ağacın yada şemsiyenizin gölgesinde, çiçeklerin, çimenlerin taze kokusu eşliğinde ama şık bir ambiansta güzel bir akşam veya öğle yemeği yemeye ne dersiniz?

açık hava şıklığı-1

açık hava şıklığı-2

açık hava şıklığı-3

açık hava şıklığı-4

Sözünü ettiğimiz keyfi yaşamak için hayal gücünüzle, 2000 yılının trendy renklerini ve detaylarını göz önünde tutarak hoş bir akşama zemin hazırlayabilirsiniz… Nasıl mı? İnsan mevsim değişikliklerinde ya da canı istediğinde yeni bir şeyler buldukça evinin düzenini değiştirmeyi sever. İnsanın tek değiştirmek istemediği, aileden kalma anısı olan eşyalar ve her zaman sadakatle bağlı olduğu aksesuarlardır. Bunları mekanlarda doğru yerlerde kullanıp, 2000 yılının trend renk kumaşlarıyla bambu tarzı mobilyaları döşersek, birdenbire mekanlarınızı nasıl canlandığını göreceksiniz. Burada doğru mekandan kastımız daha çok açık hava mekanları… Kumaşlar, 2000yılının renklerinin dışında doğayla bütünleşen, yeşil, taba renkleri de olabilir. Bu renkler doğanın bir parçası olduğu için daha dinlendirici bir his verebilir. Fakat bunun anlamı bu senenin canlı renklerinden mor, fuşya, fıstıki yeşili kullanmayacaksınız demek değil. Bu renkleri de bahçenizde kullandığınız çiçek renkleriyle bütünleştirebilirsiniz.

açık hava şıklığı-5

açık hava şıklığı-6

açık hava şıklığı-7

Bahçenize dikeceğiniz çeşit çeşit renkte gül, ortanca, nergis gibi çiçekler bu senenin renklerine sahip olduğu için kullanacağınız canlı kumaşlarda da çok iyi bütünleşme sağlayacaktır. Teraslarda kullanılacak terra cotta (bir çeşit yer döşemesi)her zaman revaçta. Çünkü kullanışlı ve o doğayla kolay bütünlük sağlıyor. Kumaşlarda desenler şal deseni olabildiği gibi çiçek desenleri de olabilir. Bu desenler özellikle tik ve bambu ağacıyla hoş bir görüntü sağlıyor. Ayrıca evinizin dışında ferforjeden, ahşaptan veya bambudan mobilyalarınızla yaratacağınız yemek veya dinlenme bölümleri bahçede olduğu gibi, balkonda veya terasta da hoş bir şekilde kullanılabilir. Açık hava mekanlarında bambu, ferforje, ahşap dışında hoş antik çiçeklikler, küpler kullanılabildiği gibi bahçenizde çocuk, kadın erkek heykelleri kullanabilirsiniz. Yer döşemelerinde ise tercih edilenler arasında terra cotta’ların renkleri gri, kızıl kahve, desen olarak ise çiçek arma yaratacağınız stillere göre değişir. Bahçenizde ise doğaya açılan şık kolonlar, yer döşemesinde kullanacağınız terra cotta’daki armalar, heykeller, antik küpler ile geçmişe yapacağınız bir yolculukla açık hava şıklığını yaşayabilirsiniz. Ayrıca masa üzeri kullanılan aksesuarlardan çiçekler dışında elma dalları ile de şık dekorlar yaratabilirsiniz.

açık hava şıklığı-12

açık-hava-şıklığı-4-300x298

Herşeyden önce bahçenizde dekorasyonunuzu yaparken atlamamanız gereken nokta, bahçenizin zengin çiçek ve yeşilliğe sahip olması. Bu, bahçenizde sahip olacağınız en kıymetli antik bir mobilyadan veya aksesuarlardan çok daha şık etki yaratır. En güzel dekor doğanın kendisidir. Keşke insanların hepsi doğayla bütünleşmiş bahçeli, müstakil evlerde yaşama şansına sahip olabilselerdi. Fakat ne yazık ki bu her zaman mümkün olamıyor. Bahçeniz yoksa balkonunuz veya terasınızda açık hava şıklığını yaratmanız mümkün. Tüm bu arayışların asıl sebebi doğal hayatı yeterince yaşayamamanın şehir insanında yarattığı açlık, yeşili, doğayı daha fazla hissetme isteği. Şehirden bunalan, iş yüzünden strese girenler, kendisini yeşilin kucağına atmak isteyip atamayanlar, mekanlarında yukarıda bahsettiğimiz noktaları uygulayarak doğayı yaşayabilirler.

açık hava şıklığı-9

açık hava şıklığı-10

açık hava şıklığı-8

açık hava şıklığı-11

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *