ARİSTOKRAT ÇİZGİLER..

Bu yazımızda aristokrat çizgilerle tarihin ihtişamlı dünyasına yolculuk yapalım istedik. Geçmişi anımsatan aristokrat çizgiler aynı zamanda vazgeçilmez tasarım konusu ve geçmişe açılan bir kapıdır. Geçmişten bazı objeler ve mobilyalar hem vazgeçilmezdirler, hem de varlıklarıyla göz doldururlar.

1

2

Stillerine göre mobilyaların formları ve kumaşları, renkleri ve desenleri ile dekorasyonun çizgisini tamamen değiştirirler. Napolyon döneminin 19.yy. başlarında asillerin ihtişama önem verdiği Ampir ve Rejans dönemindeki zenginliğini günümüz çağdaş bir evde, aristokrat bir çizgide görmek mümkün. Örnek aldığımz bu evde de görüldüğü gibi mekanın içinde yapılan kolonlara ve kartonpiyerlere yakışır asillikte seçilen mobilyalardan bazıları Napolyon dönemine ait tamamen üst sınıf çizgide olan mobilyalardır. Ayrıca evin genel atmosferi ile de uyum içindedir. Evde birbirinden kitle olarak ayrılan yaşam mekanları aynı zamanda birbiriyle de bağlantılı görülüyor.

4

3

5

Aynı zamanda tarihi belgelerde görülen çizgili kumaşların hakimiyeti burada da karşımıza çıkıyor.18. yüzyılın ikinci yarısından 19.yüzyılın sonuna kadar yollu kumaşlar yaygın olarak görülmüştür. Ayrıca eklektizm’i kuvvetli bir şekilde hissettiğimiz bu mekanda cesur, ihtişamlı, bir o kadar da asil bir hava hakim.

7

6

Eklektizm; Seçmecilik, çeşitli mobilyalardan en kabule değer görülenleri seçip kullanmak, buradaki anlamı ise mimarinin temel kurallarını güncel beceriye uyarlayarak kullanmak. Duvara asılı şamdanlar, Sotheby’s den satın alınan Pers halı, 19.yy. İtalyan varak ayna buna en güzel seçmeler. Ayrıca geçmişten seçilmiş porselen tabaklarmekanın zengin görüntüsünü güçlendiriyor

9 10 8


0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *