NOSTALJİK PALMİYE RÜZGARLARI

Palmiye sıcak ülkelerin ağacı olduğu için yazlık mekanların simgesi olarak kabul edilir. Bu sayımızda Palmiye ağaçları esintisi arasında geçmişe imzasını atmış Frank Sinatra, Ava Gardner dönemini anımsatan mekanlara doğru bir yolculuk yapacağız.

Bu sayımızda 1947 yıllarında yaşamış olan Frank Sinatra, Ava Gardner dönemi çağrıştıran 50li 70li yılları inceleyeceğiz. Renkler doğadan kahve, yeşil, sarı, 50’li yılların geometrik yaprak palmiye desenlerini taşıyan döşeme kumaşları, keskin çizgilerde kesilmiş renkli saydam cam aksesuarlar, kül tablaları, çakma vazonun yanı sıra mobilyalarda minimal çizgiler hakim. Objeler o dönemin tipik özelliklerini taşıyor. Kullanılan telefon, abajur bile bizi o dönem götürmeye yetiyor da artıyor bile. 

pal 3

pal 2

pal

Böyle bir mekanda yaşarken Frank Sinatra’nın plağını çalmaya. Ava Gardner ‘dan bir film seyretmeye ne dersiniz, hoş olur değil mi? Özellikle palmiye ağaçlarının esintisi içinde… Palmiye ağaçlarıdönemde doğayı hissetmek açısından güzel  bir simge olduğu için, sıcak mekanların vazgeçilmez ağacı. Son günlerde dekorasyonda tekrar geçmişe döndüğünüzü hissediyor musunuz? Geçmişe dönmek şahsımın çok hoşuma gitse de mimar yönüm güncel çizgilere de yer verilmesini istiyor. Geçmişin o yozlaşmamış çizgisi insanda hoş duygular yaratsa da, neden yeni stiller yaratamıyoruz düşüncesi insanı ürkütüyor. Hep geçmişe dönüp, üretmemek bir tasarımcı olarak beni gerçekten çok üzüyor. Yanlış anlaşılmasın, nostaljinin insanlara verdiği zevkten ben çok daha fazlasını alıyorum. Ama hep üretmek hep iyiye güzele gitmek kafamızdaki ulaşılması gereken bir hedefe… Zaman geçtikçe iyinin daha iyisi çıktığı için bu hedefe ulaşmamız daha zorlaşacak.

pal 5

Başlıksız-1

pal 4

Ama yapabileceğimizin maximum noktasını yapmamız, ideale yaklaşmak için gerekli. 50′ li yılların özelliklerinden modern çizgilerin yanı sıra doğayı palmiye ağaç formuna benzer renkli cam vazolarda, saydam cam küllüklerde hissedebilirsiniz. Bu camlar yeşil kahve v.s renklerde olabildiği gibi saydam da olabilir. Yazlık mekanlarınızda modern çizgilerden hoşlanıyorsanız doğa renklerinden yeşil, sarı, kahverengi renkler kullanarak 50’li 70’li yıllara uzanıp Hollywood yıldızlarının resimleri, plakları, filmleri ile palmiye  ağaçlarının esintileri arasında geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Bu yazımızda Palm Springs’den iki mekana seçtik. Biri 70’li yılların klasik modern  çizgisini diğeri 50’1i yılların çizgilerini taşıyor… Sizler Palm Springs’de olmasanız bile yazlık mekanlarınıza sıcaklık getiren palmiye ağaçları ile nostaljik, şık mekanlar yaratabilirsiniz.

sayfa 1 sayfa 2 sayfa 3

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *