Modern Dağ Evi Romantizmi

Kış gelince akla ilk gelen dağ evleri, sadece kayak yapanlar için değil; şehrin stresinden kurtulmak isteyenler için de ideal. Dağ evinin dikkat çeken özelliği; mekanın tasarımdan önce ister klasik, ister modern olsun çıtır çıtır yanan şöminelerdir. Bu ay dağ evleri için seçtiğim şık tasarımlar Mozaik firmasından B &B İtalia koleksiyonundan.

Koyu ahşap klasik dağ evi tasarımında koyu ve canlı kırmızı renklerin, yeşillerin ve desenin modern tasarımlarda ekru, hardal sarısı, krem ve açık gri renklerin, malzemelerde ise ahşap kadar metal hakimiyeti dikkat çektiğini görüyoruz.Klasik ahşap bir dağ evinde; zıt modern tasarımla da istenilen dağ evi sıcaklığını ve rahatlığını sağlayabilirsiniz. Aslında, klasik tasarımla kıyaslandığında daha mı soğuk diye düşünülse de mekanda sağladığı ferahlıktan ötürü tercih edilebilir.

Klasik dağ evlerinde; alışageldiğimiz ahşapla kaplanmış duvarların aksine, yalın, açık renk, krem-gri renk duvarlar hakim. Ancak klasik mekanlarda var olan taş kaplama tavanlardaki ahşap merteklerden, modern tasarımda da vazgeçilmiyor. Klasik dağ evlerinde rastladığımız hayvan desenli battaniyelerin, yastıkların yerine açık renk peluşlar tercih edilebilir. Koltuklarda da durum aynı klasiğin alışılmış hayvan ve etkin desenlere ve heykellere, modern tasarımlarda daha yalınlaşmış haline rastlamanız mümkün.


Aydınlatma olarak klasik mekanlarda tavandan sarkan mum aydınlatmaları modern tasarımlarda da kullanarak sıcak bir etki yaratılabilir. En önemlisi; mekanlarda olmazsa olmaz dediğimiz duvara gömülü şöminelerin üzerine koyacağınız sade objelerle mekanınızda şıklığı ve romantizmi rahatlıkla yaratabilirsiniz. Mekânı tasarlamak bizden, şömine de çıtır çıtır yanan sıcak, şık bir atmosferde sevgilinizle, eşinizle, arkadaşınızla ağaçların üzerinden yükselen ayı seyretmek sizden. Yalnız bile olsanız; yalnızlığın keyfini çıkaracağınız mekanda yaratılan kütüphaneden seçeceğiniz kitaplarla iç dünyanıza dönebilir, mekanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yük. Mim. Sevinç Ormancı

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *