NEW YEAR’S LOVE OF FASHION AND ARCHITECTURE

YENİ YILDA MODA VE MİMARİNİN AŞKI

Dünyanın önde gelen modacılarının etkileyici butiklerinin mimarilerinin görünüşleri sanki ilk görüşteki aşka neden olacak kadar etkileyici. Sonuç, mimari ve modanın aşkı bizi büyüledi. Bu sebeble yeni yıla gireceğimiz şu günlerde sizi, bu aşkı yaşayan ünlü modacılara ait butikleri keşfetmeye çağırıyoruz. Mimarinin öne çıkan detaylarıyla tasarlanan butikler bizi cazibeli görünüşleri ile  kendilerine çekiyor. Yeni yılda enerjimizi yükseltecek Dior’dan Hermès’e birçok ünlü modacının butiğini birlikte incelemeye ne dersiniz.

HERMES (Tokyo)

Hermes

Mimar Renzo Piano tarafından geleneksel Japon fenerlerinden esinlenilerek  tasarlanan  anıtsal kule, saydam plakalar sayesinde filtreli ve yoğun yansıyan ışığıyla Tokyo’nun ışıltılı kalbi olmaya güçlü bir aday. İtalyan mimar Renzo Pianonun, şeffaf cam bloklarla tasarladığı Maison Hermès 12 katlı bir gökdelen olmasına rağmen Tokyo gibi kalabalık kent dokusunda dikkat çekici varlığını sürdürmektedir. Asıl girişi yan cepheden olup  ışığı güçlü yansıtan şeffaf cam bloklarla, Japon başkentinin kalabalık merkezinin Chuo-ku ticaret bölgesinin sokağına imzasını atmayı başarmıştır.

Yakınındaki  gürültülü reklam panoların aksine Maison Hermès tüm sağduyulu, kararlı ve zarif görüntüsüyle  sanki  ciddiyet çağrıştıran ışık yayan gizli bir tapınak Mağazanın dış yüzeyleri gün ışığı  bir uyum halinde olmakla beraber, dış perde oluşturan cam blokların sağladığı cephe animasyonla oldukça etkileyici.

GIVENCHY (Seul)

Givenchy

Seul’de konumlanan ünlü marka Givenchy’nin  mağazası optik sanattan ilham aldığı grafiksel dış cephesinın yansıyan ışığı ile karşımızda. Givenchy 400 metrekarelik alanda lüks atmosferiyle minimalist yaklaşımının harmanlanmasıyla mimari ve moda aşkını ispat etmek istercesine dikkatleri üzerine çekiyor.

PRADA (Tokyo)

Prada

İsveçli mimarlar Herzog ve & Meuronun mimarisini üstlendiği Tokyo Prada’nın 6 katı var. Diagonal örgü şeklindeki yapısı ve yeşil camdan dış cephesiyle Tokyo’nun mimari açıdan minimal düz çizgilerdeki yüksek binalarına karşın dikkat çekici tasarımıyla dikkat çekiyor. Tokyo’nun zengin bölgesine yansıttığı ışığıyla akıllarda kalacağı şüphesiz.

CHRISTIAN DIOR (Seul)

Christian Dior

Seul’de açılan Christian Dior yeni butiği ile kışın yeni açmış bir çiçeği anımsatıyor. Christian de Portzamparrco ve Peter Marino tarafından tasarlanan bina diğer binalarından farkını hemen ortaya koyuyor. Binanın iç bölümlerinde mücevher, aksesuar, kadın, aksesuar, güzellik, giyim ve ayakkabı bölümlerinin yanı sıra VIP alanı, çatı katında ise kafesi var.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *