THE WOMEN FROM ‘A TO ZAHA’ WHO HAS CHANGED THE ARCHITECTURE

 A’DAN ZAHA’YA MİMARİYİ DEĞİŞTİREN KADINLAR
8 Mart Kadınlar Gününe özel ödül alan kadın mimarları mercek altına aldık. Kadın hakları ve Kadın mimarlar ilginizi çekiyorsa yazımız sizin için!
New York Times’a bu yıl nisan ayında konuşan Mimar Yen Ha, mesleğe karşı rahatsız bir gerçeği ortaya koydu: Kadınlar hala stüdyoda, inşaat alanında ve her iki taraf arasındaki her yerde saygı için günlük bir savaşla karşı karşıya olup iş yerinde ayrımcılıkla karşı karşıyalar.“Kesinlikle engellerle karşı karşıyayız. Her geçen gün “dedi Ha. “Hâlâ beyazlığın erkek egemen olduğu bir alan ve işyerinde veya geliştiricilerle büyük bir toplantıda bir kadının görülmesi yaygın değil. Her gün, birisine, aslında bir mimar olduğumu hatırlatmam gerekiyor. Ve bazen sadece bir mimar değil, aynı zamanda kadın mimar. ”Bu duygular diğer birçok kadın ile röportaj mimarlar arasında paylaşıldı. Times sadece bir kaç gün meslekte kadınlar için nihai bayrak taşıyıcısı olan Zaha Hadid’in beklenmedik ölümünden sonra gelen,   kendisi bile , iş yerinde ayrımcılığa karşı yapılan kampanyalara rağmen, mimaride toplumsal cinsiyet eşitliğinin olmadığını söylemişti.

Tam 50 yıl aradan sonra, bu iki fotoğraf A + Ödülleri tarafından tanınan iki önemli kadını tasvir ediyor: Las Vegas’taki Denise Scott Brown (solda); Jeanne Gang, Yılın A + Ödülleri Firmasını seçti (sağda).Geçen aylarda yapılan Architizer’ın A + Ödülleri Gala’sında, sadece Zaha’nın olağanüstü mirasından değil, aynı zamanda kadın mimarlara yönelik zorlu bir geleceği de hatırlatıldı.. Chicago ve New York merkezli firma Studio Gang’ın kurucusu Jeanne Gang, Amerika Birleşik Devletleri ve ötesinde yeni işler üreten yetenekli yeni nesil tasarımcıların ön planda olduğu listede yılın Firması ödülünü aldı.

Amale Andraos

Genel Çiftlik , Amale Andraos firması work tarafından Long Island City’nin MoMA PS1’i gerekçesiyle 2008’de kuruldu; Müze kurulumu ” PS1’deki kullanımından sonra geri dönüşümlü, ucuz ve sürdürülebilir malzemelerden yapılmış canlı bir yapı ” olarak nitelendirildi; aracılığıyla görüntüleri MoMA PS1 ve Mimar aracılığıyla görüntüler
Amale Andraos
Son yirmi yılda Amale Andraos kendisini bir mimar, eğitimci ve kentsel kuramcı olarak tanımladı. Mimarlık, Planlama ve Koruma Columbia Üniversitesi Graduate School dekanı, Andraos ayrıca bir kurucu ortağı olan Andraos ve Wood a adanmış bir firma “,kentsel, kırsal ve doğanın kesiştiği mimarisi ile ” şehirler, çiftlikler ve doğa arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlamaya çalışıyor.

Alison Brooks

The Smile ,  Alison Brooks Architects tarafından 2016 Londra Tasarım Festivalinde Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ile birlikte geçici bir kurulum; Bu minimalist pavyonda, çapraz lamine ahşabın yapısal potansiyelini sergilediŞekle ve orana bir heykeltıraş yaklaşımıyla yaklaşan  Londra merkezli bir mimar olan Alison Brooks İngiltere’nin en orijinal mimarlarından biridir. 2013’te Yılın AJ Kadın Mimar Ödülü’nü aldı. Hakimler den biri Paul Monaghan, “heykel, mimari ve detay karışımının onu İngiliz mimarisinde böylesine güçlü bir güç haline getirdiğini” ifade etti.

Tatiana Bilbao

Tatiana Bilbao zarif, geometrik konut tasarımı ile bilinmektedir, Mexico City merkezli mimarın kalıcı mimari için yaratıcı tasarımları için sürdürülebilir, uygun fiyatlı konut çözümleri denebilir. Bilbao, 2015 yılında Architizer ile yaptığı röportajda 8000 dolara kadar bir araya getirilebilen son derece özelleştirilebilir modüler ev dizisi oluşturma planını görüştü. Bilbao, ” Bizim fikrimiz, bu ev için pek çok olasılığın olduğunu, hacim ekleyebileceğini ve evi büyümeye, değiştirmeye ve genişletmeye devam edebildiğini göstermekti” dedi.

Lina Bo Bardi

Lina Bo Bardi (1914 – 1992), materyallerin etkili bir şekilde kullanılması ve tasarımın toplumsal olanaklarının ömür boyu keşfedilmesi ile tanınan, İtalyan doğumlu, Brezilyalı bir mimardı. Kendine has bir duyarlılığı, 1982 yılındaki SESC Pompeia’daki ifade tarzı tam pencereler yerine havai yollar ve asimetrik porselenler içeren dönüştürülmüş bir fabrikada bulundu. Bu kış Sao Paulo’ya bir gezi planlamak için yeterli sebebi olanlar için  bu fabrika dan bu güne kadar hoşlanmayan yok.

Denise Scott Brown

Venturi, Scott Brown ve Associates firmasının kurucusu, yenilikçi mimarı  Robert Venturi’nin çığır açan teorisyeni ve eşi – Denise Scott Brown, gerçek bir Amerikan simgesi. 2015’te Scott Brown ve kocası, Architizer’ın A + Yaşam Boyu Başarı Ödülünün ikili alıcılarıydı Bu çiftin seçim nedeni, “Postmodernizm” olarak bildiğimizden, diğer yaratıcı ekiplerden çok daha fazla şey yaptığı için Scott Brown, Architizer’dan  aldığı ödülle birlikte verilen bir röportajda “hiçbir kusursuz fikir anlayışı yok” dedi  “İşbirliği mimarinin gerçeğidir.”

Beatriz Colomina

Gizlilik ve Tanıtım ,Beatriz Colomina’nın en tanınmış kritik eserlerinden biri ve Cinsellik ve Mekan , Colomina tarafından düzenlenen mimarlık yazılarının antolojisi; aracılığıyla görüntüleri
Beatriz Colomina dünyanın önde gelen mimarlık tarihçileri arasında yer alan Colomina’nın araştırması, mimarlık ve medya arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Mimariyi diğer disiplinlerle ilişkilendirmeye olan ilgisi, Princeton Üniversitesi Mimarlık Okulu için dönüştürücü nitelikte ve okulun “Medya ve Modernite” lisansüstü programını kurdu. “Modern mimarlık” bir zamanlar “yalnızca medyayla olan ilgisiyle modernleşir” yazdı. Yaptığı iş, mimarinin modernite ile ilgili geniş kapsamlı sorularla ilgilenmek isteyen herkes için okunması zorunlu bıraktı.

Sharon Davis 

Mimarlık, finans alanında uzun yıllar çalıştıktan sonra vites değiştiren Sharon Davis için ikinci bir kariyer.  Davis, kendisi için bir isim vermeye vakit harcamıyordu. İlk büyük projesi olan Ruanda’da çokça alkışlanan Kadın Fırsat Merkezi idi. Architizer muhabiri Emily Nonko’nun açıkladığı gibi  bu proje ” Ruanda kadınları için güvenli bir toplanma yerinin olmamasından daha fazlasını ele almak zorundaydı – ayrıca ekonomik fırsat ve sağlam bir sosyal altyapı oluşturmak zorunda kaldı”
Davis’in geliştirdiği program şık ve fonksiyonel: bir çiftçinin pazarı, bahçeleri, konuk konutları ve topluluk alanını içeren bir kampüste hepsi dairesel bir şekilde düzenlendi. Elbette, Davis tarafından web sitesinde özetlenen, şirketin “toplulukların geleceğini değiştiren olağandışı binalar tasarlama” amacını savunan dönüşümsel vizyonunu sürdürüyor.

Odile Decq


Odile Decq, hayal gücüyle tasarlayan, konuşan bir mimar. Paris’teki ünlü Opera Garnier’deki “Phantom Restaurant”, çarpışan zamansallık larla ilgili bir çalışma olup, opera binası nın tonozlu güzel sanatlar tavanına meydan okuyan kırmızı ve beyaz biyomorfik formlarla tasarlanmış. Bununla birlikte, iyi bir opera fanının bildiği gibi, çatışma uyumlu hale getirilebilir. “Phantom Restaurant” da, eski ve yeni stiller, her birinin dramını artıran bir çeşit dansa katılırlar. Gerçekten de, cesurluk Decq’ın tüm çalışma organının köşe taşıdır ve zerafetin sınırlama tarafından tanımlandığı fikrine keskin bir tavır takınır.

Liz Diller 

Ünlü firma DILLER SCOFIDIO + RENFRO’nun kurucu ortağı Liz Diller, 70’lerin sonlarından beri sanatın ve tasarımın keskin çizgilerde kavramsal projeler ile Blur Binasını tasarladı. İsviçre EXPO 2002 sırasında bir medya pavyon olarak yaşama katıldı..

” İlk yıllarımda kendime kritik bir duruş ve mimarlık konusuna meydan okumak ve diğer kültürel disiplinlerle nasıl etkileşim kurabileceğini düşünmek için bir fırsat verdim” diye belirtti. “Hemen binalar yaparak başlayamadım.”

Jane Drew

Jane Drew (1911 – 1996), sadece yüzyılın ortalarında İngiltere’de önemli bir yer tutan tanınmış bir kadın mimar olmakla kalmayıp, Modernizm in açık sözlü savunucusu olarak dalgalanan İngiliz mimar oldu. Sosyal ve uluslararası çıkarları olan bir mimar olan Drew, olağanüstü kariyeri, yerli İngiltere’sinin yanı sıra Batı Afrika, Hindistan ve İran’da da büyük projelere imza attı. Onun ifadesinde, “mutfaklardan yukarıya doğru her şeyi” tasarladı ve her zaman formu ve işlevi birleştirmeye yönelik bir gözle.

Ray Eames

Ray Eames kocası Charles Eames (1907 – 1978) ile birlikte Ray Eames (1912 – 1988) Amerikalı nesiller için modernist havayı tanımladı. Ikonik kalıplı-kontrplak yanı sıra Eames şezlong, ikili oluşturmak için bilinen Eames House, tamamen endüstriyel inşaat amaçlı prefabrik çelik parçalar dışında Los Angeles. Çiftlerin evleri ve stüdyosu olarak on yıllarca hizmet verecek olan bina, verimlilik ve kalite hakkında uzun zamandır devam eden fikirleri gündeme getirerek tamamlandı.

Jeanne Gang

MacArthur üyesi ve Chicago’daki Studio Gang’ın kurucusu olan Gang, Amerika’nın en önde gelen mimarlarından biridir. 82 katlı gökdelen Aqua ,simgesel kuleleri ile tanınan bir metropol olan Windy City’de. Chicago’ya damgasını vuracak kadar başka bir mimar kadar vizyon sahibi olmasına rağmen, Gang’ın yaratıcılık felsefesi tevazu ve açık görüşlülüğü vurgular. “İyi fikirler her yerden geliyor,” dedi bir keresinde

Petra Gipp

İsveç soğuk bir yer, ülkenin edebiyatına ve mimarisine yansıyan bir gerçektir. Petra Gipp’in temiz çizgileri ve ham yüzeyler için yaptığı tercih, kesinlikle bu geleneğin bir parçası. Çalışmaları bize doğru, ne zaman yapıldığını, soğukluğun nasıl rahatlatıldığını gösteriyor.

Eileen Gray

Hem kişisel hayatında hem de kariyerinde öncü olan Eileen Gray (1878 – 1976), şimdiye kadar İrlanda’dan çıkacak en önemli tasarımcılardan biridir. Mobilya tasarımları ile tanınan Gray, aynı zamanda Fransa’nın güneyinde kendisi için tasarlanmış bir evde yıllarca yaşayan bir mimardı. “Oluşturmak için”  önce “önce her şeyi sorgulamalısın” dedi.

Momoyo Kaijima

Atelier Bow-Wow’un kurucu ortağı olan Momoyo Kaijima, bir tasarımcı olduğu kadarıyla bir teorisyen olan bir avuç seçkin mimar arasındadır. Firmasının duyarlılığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen okuyucular, Amazon’un belirttiği gibi “mimarların unutmak isteyecekleri mimari” üzerine odaklanan Kaijima’nın yerli şehri için hazırladığı rehber Made in Tokyo’yı kontrol etmelidir.Bu ve diğer projelerde, Kaijima ve Atelier Bow-Wow’daki ekibinin geri kalan kısmı, alanların günlük yaşamın siperlerinde nasıl kullanıldığını anlamaya çalıştıklarını belirtmekten çekinmiyorlar. “Bilgi olmadan tutku kaçak bir attır.”

Marion Mahony Griffin

Marion Mahony Griffin (1871 – 1961), dünyadaki ilk lisanslı kadın mimarlardan biri. Mahkeme okulunun kurucu üyelerinden Mahony Griffin daha sonra evleneceği Frank Lloyd Wright ve Walter Burley Griffin ile birlikte çalıştı. Burley Griffin ile birlikte, Avustralya’nın başkenti Canberra şehrinin planını, prairie okul tasarım ilkelerine göre yaptı.

Jane Jacobs

Bir kütüphane kentsel planlamayla ilgili yalnızca bir kitap içeriyorsa, bu kitap muhtemelen Jane Jacobs’un 1961’de yayınlanan Büyük Amerikan Kentleri Ölümü ve Hayatı adlı klasiğiydi. Jacobs “kentsel yenilenme” eğilimine direndi ve kendiliğinden gelişmesine izin verilen mahallelerin işlevselliğini kutladı. “Kentler herkes için bir şeyler sağlama yeteneğine, yalnızca herkes tarafından yaratılmış oldukları için”  Bayan Jacobs 2006’da vefat etti .

Sharon Johnston

Sharon Johnston, mimari blogları okumak başlıca zevklerinden biri, kendisini fantastik, dünyevi evlerde yaşıyor hayal ediyor. Sharon Johnston ve firması Johnston Marklee ,mimarlıkla fantazi arasındaki bu ilişkinin farkındalar. California’daki Vault House gibi yapılar yaratıyorlar: eğlenceli, şık ve günümüzden çok geleceğe ait görünen binalar.

Maya Lin

Bir mimar, heykeltraş ve arazi sanatçısı olan Maya Lin’in kariyeri çeşitli alanlarda başarı ile damgalandı. Ancak en iyi ihtimalle öğrenci iken tasarladığı bir proje ile tanınıyor: Washington, DC’deki Vietnam Gaziler Anıtı Çatışmada kaybolan tüm Amerikan askerlerinin adlarını gösteren bir duvarla çevrili iki dönümlük bir arsa, bu anıt kabul edildi Ancak minimalizm nedeniyle tartışmalıydı.
Bugün, yaygın olarak bir başyapıt, ulus için derin ve kalıcı bir iz bırakan bir çatışmanın göze hoş görünmeyen, “Savaşa modern bir yaklaşımın tanımı,” ve “bireysel hayatların kaybolduğunun kabulü.” dedi

Neri Oxman

Bazı mimarlar şu an konuşmaya çalışıyor; Diğerleri gözlerini geleceğe sabit tutar. Neri Oxman bu ikinci tiptir. İsrail-Amerikalı bir mimar, tasarımcı ve akademisyen Oxman, biyoloji ve bilgisayar bilimlerinden, mimarlık alanındaki bulguları uygulamaktan duyduğu ilgiyle tanınmaktadır. Bu alan, önümüzdeki yıllarda köklü bir değişim gösterecektir. “Yakın gelecekte, binalarımızı ve evlerimizi 3B olarak basacağız” dedi bir keresinde.

Lilly Reich

Lilly Reich (1885 – 1947), Mies van der Rohe ile olan işbirliği yapmış en iyi bilinen bir Alman modernist tasarımcıydı. Birçok kişi zerafetin ve sofistike bir sembol kalmış bir mobilya parçası olan Barselona tasarımında tam ortak yaratıcı değil, sadece bir ortak çalışmacı olduğunu bilmiyor.

Kazuyo Sejima

Kazuyo Sejima SANAA basit geometrik elemanlar ile ttasarlayan bir mimar. New York’taki Yeni Müze için tasarımı için şema çok az olsa da – yığılmış küp serisi – ofset düzenlemeleri, Bowery’nin en çarpıcı binalarından biri olmasını sağlar.

Annabelle Selldorf

Annabelle Selldorf ile hepsi ayrıntıda . New Yorker için eski mimarlık eleştirmeni Paul Goldberger, stilini “… mükemmel oranlara sahip, nazik bir hassasiyet modernizmi” olarak nitelendirdi. Selldorf, pratikliğini şöyle anlatıyor: “Bir çeşit mantık arıyorum Uzaya hareket etmenize ve onu güzel ve rasyonel olarak algılamanıza olanak tanıyan. “

Norma Merrick Sklarek

Norma Merrick Sklarek (1926 – 2012), ilk büyük Afrikalı-Amerikalı kadın mimar, gerçek bir öncü oldu. Los Angeles Uluslararası Havaalanı’ndaki (LAX) Terminal Binası ve Pasifik Tasarım Merkezi de dahil olmak üzere en tanınmış projeleri, kendine has bir çizgi ve renk hissi ile  ortaya koyuyor. Sklarek, bir zamanlar mesleğe girerken karşılaştığı zorlukları şöyle anlatıyor: ” Okulların kotaları vardı ve kadınlara karşı bir kota ve  siyahlara karşı kota vardı. Mimaride, hiçbir rol modelim yoktu. Bugün gelen diğerleri için bir rol modeli olmaktan mutluluk duyuyorum. “

Allison Williams

Yıllar boyu devam eden kariyeri boyunca Allison Williams, San Francisco’daki Perkins + Will ve AECOM da dahil olmak üzere dünyanın önde gelen bazı şirketlerinde, şu anda Tasarım Direktörü olarak görev yapıp birçok büyük projede çalıştı .Pittsburgh’daki Afrikalı Amerikan Kültürü için August Wilson Merkezi de dahil olmak üzere en tanınmış binaları, sitenin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak konusundaki kararlılığını göstermektedir. Örneğin, August Wilson Centre, sıkı bir sokak köşesinde yer almasına rağmen geniş, açık ve aydınlıktır.

Zaha Hadid

Zaha Hadid bu yılın başlarında beklenmeyen vefatı ile herkesi yasa boğsada o sonsuza kadar yaşıyacak ,dünyanın en iyi bilinen ve en çok sevilen mimarlarından biri olacağı kesin. Cesur çizgileri ve heykel efsanesi ile yaptığı eserler, herkesi mimarlık fanı haline getirecek kadar güçlü. Hadid’in benzersiz vizyonu, dijital ve görsel teknolojileri tüm potansiyellerine iterek, yalnızca dönüştürücü olarak tanımlanabilen binalar yaratmasını sağladı. “Mimarlık öğreteceğimi sanmıyorum,” dedi bir keresinde. “Sadece insanlara ilham verebilirim”

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *