THE BEST MUSEUM DESIGNS

EN İYİ MÜZE TASARIMLARI

1) SYDNEY OPERA BİNASI

Proje Künyesi

Mimar: Jørn Utzon

Proje Konumu: Royal Botanic Bahçeleri, Sanat Galerisi,Avustralya

Proje Yılı: 1973

Fotoğraflar: Jozef Vissel

Sydney’in sembolü haline gelen ve 20. yüzyılın en ünlü yapılarından biri olan Sydney Opera Binası, Danimarkalı ünlü mimar Jørn Utzon’nun en önemli eserlerinden biridir. Ünlü mimar, Sydney Opera Binası tasarımıyla 2003 Pritzker Mimarlık Ödülünü kazanmıştır. Ayrıca yapı UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir.

Opera binası 5 tiyatro salonunu içermektedir. Bunlar, 2679 koltuklu konser salonu, 1547 koltuklu opera tiyatrosu, 544 koltuklu drama tiyatrosu, 398 koltuklu oyun evi ve 364 koltuklu tiyato atölyesi ‘sinden oluşmaktadır. Yapının içinde toplam 1000 mekan bulunmaktadır. Bunlar içinde 5 tane prova stüdyosu, 60 tane soyunma odası, 4 lokanta, 6 bar ve çok sayıda hatıra dükkânı bulunmaktadır.

 

2) HARBIN OPERA BİNASI

Proje Künyesi

Mimar: MAD Architects

Proje Konumu: Harbin, Heilongjiang, Çin

Proje Yılı: 2015

Fotoğraflar: Hufton+Crow, Adam Mørk

MAD Architects, Çin’in kuzey şehirlerinden Harbin’deki opera binası projeleri ‘Harbin Opera House’un tamamlanmış halini paylaştı.

‘Harbin Cultural Island’ (Harbin Kültür Adası) temasıyla Songhua Nehri boyunca yer alacak bir peyzaj alanı, opera binası ve kültür merkezi içeren bir masterplanın oluşturulması için 2010 yılında düzenlenen uluslararası yarışmayı, MAD Architects kazanmıştı. Yarışmayı kazanan kıvrımlı opera binası tasarımı, Kültür Adası’nın odağında yer alıyor ve yaklaşık 1.796.804 m² olan toplam arazide 80.000 m² alan kaplıyor. İçerisinde 1600 koltuklu büyük bir tiyatro salonu ve daha küçük 400 kişilik bir tiyatro salonu bulunuyor.

 

3)GUANGZHOU OPERA BİNASI

Proje Künyesi

Mimar: Foster + Partners

Proje Konumu: 500, 2403 Flora St, Dallas, TX 75201, Amerika

Proje Yılı: 2009

Fotoğraflar: Courtesy of Foster + Partners

“Şekilsel ve kavramsal olarak izleyiciliğin dışında drama performansı kazanmak için çaba göstermiş bulunuyoruz.”
Spencer de Grey

Flora Caddesinin kuzeyinde, Dallas Sanat Merkezi Bölgesinin kalbinde yerleşmiş olan Winspear Opera Evi altı adet buluşma yerinden oluşmaktadır.Bina olabilen en iyi akustiği sağlamak için modern bir at nalı şeklinde tasarlanmış ve yaya akışı, toplanma alanları genel mekanlar içinde vurgulanmıştır.Şeffaf dış yüzey yer seviyesinde, galeri katında halkın toplanma yerlerini dışa vuracak niteliktedir. Bu yolla iç ile dış arasında güçlü bir bağ oluşturulmuştur.Büyük dış saçak Teksas’ın yakıcı güneşinden korumayı sağlarken dış mekanı kuşatır ve çevrede yıl içinde değişen genel alanlar oluşturmaktadır.

 

4) WINSPEAR OPERA BİNASI

Proje Künyesi

Mimar: Zaha Hadid Architects

Proje Konumu: Guangzhou, Guangdong, Çin

Proje Yılı: 2010

Fotoğraflar: Iwan Baan

Binanın “iki iri parça” tasarımı, nehir vadisi ve akarsudaki çakıl taşlarından esinlenilmiş olup, şehrin kültür merkezindeki Pearl Nehri kenarında bu alanı tamamlayıcı nitelikte tasarlanmıştır.300 metrekarelik sahne alanı, 400 kişilik bekleme salonu ile 1.800 kişilik izleyici ağırlayabilecek salona sahip olan binada 43 adet giyinme odası mevcut. Ayrıca balerinler, operalar ve orkestra için prova mekanları yer almaktadır.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *