SPA’LARDA RAHATLATICI TERAPİ / NATURAL THERAPY AT SPAS

Su, güneş, deniz, temiz havaya özlem duyduğumuz yazın ilk günlerinde ihtiyacımız kısa bir aromaterapi molası. Doğal dokular, yumuşak havlular, kokulu mumlar ve peştamallar içinde insanın sadece kendisiyle paylaştığı tazelenme, arınma ve yenilenme anları şu anlar…

During the first days of summer and while we are looking forward to water, sun, sea and clean air, all we need is a short aromatherapy break. These are the moments when you are refreshed,
purified and renewed by yourself, surrounded by natural textures, soft towels, scented candles and waistcloths…

Untitled-5 copy

Untitled-2 copy

Bu yazımda kaostan uzağa, sessizliğin ortasına sonsuz renklerin tümünü mekanlara yansıtan ve ona eşlik eden spalarda var olan naif detaylara uzanıyoruz. Sizler için seçtiğim ürünler Day Yapı’ dan, Güral Sapanca’dan.

In this article, we will reach to the naïve details that reflect and accompany all the endless colors within silence, away from chaos. The items that I have chosen for you this month are from Day Yapı, Güral Sapanca and Pelikan Jazkuzzi. 

 

Untitled-1 copy

Untitled-4 copy

Hepimiz doğanın parçasıyız. Bu sebepten doğaya ve evrene karşı olan duyarlılığımız yaşamımıza yansıyacağı içinde önemli. Çoğumuz, mimaride kullanılan yarı değerli taşların vücudumuza yapılan masajlarda kullandığımız zaman çakralarımıza olan olumlu etkilerini biliyor.

We are all a part of nature. For this reason, our sensitivity towards nature and the universe is important as it will reflect on our lives. Most of us know that massaging our bodies with semi-precious stones that are used in architecture create positive effects on our chakras.

Untitled-3 copy

Untitled-7 copy

Ayrıca masajlarda kullanılan ürünlerle birlikte taşların yarattığı özel etki malumdur. Bazı taşların bizi kendilerine doğru çekip onlara dokunmamızı sağlamasının tesadüf olmadığını geçen yazımda bahsetmiştim. İkisini bir arada düşünmeniz, mimaride, iç mimaride, mekanlarda kullanılan yarı değerli taşların yanı sıra ekolojık ürünlerin yaşamımızı etkilediğini atlamamanızı önerim. Doğada her şey farklı elementten oluştuğuna göre yaşamımıza girecek elementleri özelliklerine göre seçersek yaşamımızdaki mutluluğumuzu başarımızı hatta sağlığımızı da bir o kadar etkileriz.

Also, the special effects of stones together with the products used during massages are known. In my previous article, I mentioned that it is not a coincidence that certain stones attract us and make us touch them. I would suggest you that thinking about them together besides the semiprecious stones in architecture, interior design, locations, ecological items also affects our lives in a positive way. Since everything in nature consists of different elements, we can affect our happiness, success and even our health by carefully selecting the elements in our lives according to their qualities.

Untitled-6 copy

Untitled-8 copy

Alternatif tedavi yöntemlerine duyulan ilginin her geçen gün arttığı şu günlerde, doğal taşlar kadar doğal ürünler kullanırken bu özellikleri de göz önünde bulundurmamız zaman zaman tıbbi yöntemlerin eksik kaldığı noktalarda devreye girerek sağlamış olduğu faydalarla bilim dünyasının bile ilgisini çekmiştir. Bu detayların yanı sıra spalarda kullanılan döşeme malzemelerinin renkleri, seçilen ısıtmalı masaj yatakları, şok duşlar gibi detaylar atlanmamalıdır.

While interest in alternative treatment techniques increases, we should take into consideration these qualities of natural materials as well as natural stones, since their benefits on areas where medical methods are not sufficient have even attracted the attention of the science world. In addition, the colors of the upholstery materials, heated massage beds, shock showers that have been chosen should not be neglected.

292-293 (1) 292-293 (2)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *