SIRA MUTFAK VE BANYOLARDA..

Evimizin en önemli iki temel mekanı olan mutfak ve banyolar için yapılan tasarımlarda işlevsel ve estetik açıdan sonsuz çözümler mevcut. Üretilen seçenekler beklentilere, beğenilere göre değişmekte… Ayrıca sunulan seçeneklerde klasik ve standart çizgilerin dışında modern çizgilerin de hakim olduğu mutfak ve banyolara rastlamak mümkün. Bu seçeneklerin ortak noktası özellikle mutfaklarda kişisel gereksinimleri minimum enerjiyle karşılama duygusunu maksimum noktaya taşımak.

banyo 3

banyo 2

Mutfak tasarımını etkileyen bir çok faktör vardır. Ailenin büyüklüğü, mutfağın konut içindeki konumu, diğer mekanlarla bağlantısı, gelenekler… İhtiyaç ve imkanlar zaman içinde de değişebilir. Bugün yeterli olan tezgah alanı, priz sayısı, dolap hacmi yetersiz kalabilir. Önemli olan zaman ve kuvvet harcamasını asgariye indirecek bir çalışma sırası oluşturmaktadır. L, T, H yada U gibi mutfak tipleri bu özelliklere göre tasarlanmaktadır. Mutfak ve banyo zemini seçeneği ise evin en dayanıklı yüzeyine sahip olmalıdır. Özellikle ıslaklığa dayanıklı ve hijyenik olması gerekir.

banyo 4

banyo 5

Son günlerde mekanlar için yer ve duvar kaplaması seçiminde dayanıklılığın yanı sıra görüntü de çok önem kazanmış durumda. Malzeme ve  renk odanın genel görüntüsüne uyum sağlamalıdır. Döşemenin profesyonel ustalarca uygulanması ise konunun can damarını oluşturur. Banyo ve mutfağınız ile onları çevreleyen diğer mekanlar arasında bir ilişki yaratmak istiyorsanız kaplama malzemesinde bir bütünlük sağlamalısınız.

banyo 6

banyo

Kaplamalarda renk ve biçimden önce uygun materyal seçimi de oldukça önem taşıyor. Dayanıklılığı, işlevselliği, rahatlığı ve mekana katmak istediğiniz atmosfere uygunluğu, kaplama seçiminde önde gelen kurallardır. Renk ve aksesuar konusunda zevklerin özgürce yansıtıldığı bu mekanlar dekorasyon anlayışına yeni boyutlar getiriyor. Çoğu insan banyoda ve mutfakta uzun zaman geçirmekten hoşlandığı için oturma odasına benzeyen mekanlar yaratılıyor. En çok kullanılan malzemeler ise ahşap, çelik, mozaik, seramik… Ahşapta ise doğal ve  lake olanı tercih ediliyor…

sayfa 1 sayfa 2 sayfa 3

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *