Şık bahçe düzenlemeleri ;Stylish garden arrangements

 

Evinizin dış görünümünün düzenlemek kişiliğinizi yansıtabileceğiniz bir alan yaratmanın yollarından biridir. Uygulayabileceğiniz çok fazla ve ucuz bahçe düzenleme fikirleri mevcut. Modern, güzel bir bahçe oluşturmak çok pahalıya mal olmak zorunda değil. Aslında dergilerde gördüğünüz milyon dolarlık, muhteşem, çağdaş baheçelere sahip olmak kolayca sağlanan ve daha çevre dostu materyaller kullanan yaratıcı tasarımcılar sayesinde artık mümkün. Bahçe düzenleyicileri ve mimarlar az bakım/su gerektiren, ucuz ya da ücretsiz çiçekler gibi yaratıcı materyalleri yeniden kullanarak yapılacak bir bahçe düzenlemesi istedi.Öncelikle, sahip olduğunuz alanınızı düşünün, onu ne için kullanacaksınız? İçinde vakit geçirmeyi sevdiğiniz geniş bir bahçeniz mi var? İstediğiniz şeyleri belirlemek ve işlevlerini daha iyi anlayabilmek için bir bahçe düzenlemesi rehberi yardımcı olacaktır. İşinize yarayabilecek, size yardımcı olabilecek birkaç ucuz bahçe düzenlemesi fikirlerini bir araya getirdik.

Bahçenize Geometrik Şekiller Ekleyin

Harika görsel etki yaratan ucuz bir bahçe düzenleme fikri için taşları ve yer kaplamalarını kullanabilirsiniz. Eğer bahçenizde kullanmadığınız bir alanı gizlemek istiyorsanız geri dönüşümü ya da istediğiniz bir geometrik şekildeki kırık döşemeleri kullanabilirsiniz. Bahçenizde mis kokulu bir yol istiyorsanız limon kekiği kullanabilirsiniz. Yavaşça büyür, minimum düzeyde bakım gerektirir, yenebilir ve dokunulduğunda güzel bir aroma bırakır. İyi bir bahçe dekorasyon örneği olabilir

.Arkadaşlarınızdan Bitki Yaprakları İsteyin

Başka bir bitkinin küçük bir parçasından oluşan birçok çiçek veya bitki vardır. Bitki, fide ya da çiçek soğanları -ki pahalı olabilir- almak için bir fidanlığa gitmeden önce arkadaşlarınızdan sevdiğiniz bir bitkinin kesilmiş parçalarını isteyebilirsiniz. Aldığınız bu renkli bitkiler bahçenizin dış görünüşüne canlılık katacaktır.

Eski Eşyalarınızı Bahçe Düzenlemenize Ekleyin

Evinizde çiçeklerin ya da sebzelerin büyümesi için ihtiyacınız olan şeye -lastikler ya da eski paletler gibi- muhtemelen şuanda sahipsinizdir, yani bir marketten özel materyaller almak zorunda değilsiniz. Başka bir hesaplı; ama çağdaş yol da eski bitkilerinizin kaplarını cesur renklere boyamaktır. Eğer pişmiş toprak kaplar kullanıyorsanız su bazlı boya ile boyamadan önce bir saat suda bekletin.

Uzun Ömürlü Bitkiler

Yıllık bitkiler bir mevsim yaşayıp ölürken uzun ömürlü olanlar yıllar boyu bahçenizi renklendirmeye devam edebilir. Uzun vadede bütçe dostu bir bahçe düzenleme fikri için uzun ömürlü bitkileri kullanabilirsiniz. Uzun ömürlü bitkilerin alımı en başta pahalı olabilir; ancak unutmayın sadece bir kere ödeyeceksiniz. İşte birkaç örnek:
-Allium (Yukarıda fotoğrafı olan mor top şeklindeki çiçekler)
-Astilbe
-Baptisia
-Kelebek çalısı
-Ekinezya
-Kanguru pençesi
-Adaçayı
-Yavşan otu

Süs Otları

Otların bir arada olan dokusu bahçenize iyi gelecektir. Onlar bütçenizi sarsmadan bahçenizde büyük bir farklılık yaratabilirler. Bahçenize ekleyebileceğiniz bazı otlar şunlardır:
-Mavi çim
-Feather Reedgrass
-Renkli flax
-Zoysia

Çakıllar

Çakıl düşük bakımlı, dayanıklı ve nispeten ucuzdur. Bitkilerin gelişmekte olmadığı noktalara çakıl koyun. Bahçenize modern bir görünüm katacaktır.

Diğer bazı güzel bahçe tasarımları..

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *