Rüya Evler’de Yeni Bir Boyut: Cam Ev

Rüya Evler’de Yeni Bir Boyut: Cam Ev

  

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde zarif, şık ve özgün rüya ev tasarımlarından,tasarımcısı Carlo Santambrogionun en dikkat çeken cam evini mercek altına aldık. Carlo Santambrogio ve Ennio Arosio nin ortak çalışmasının ürünü olan cam ev şeffaf gövde ve gövdeyi destekliyen ekstra şeffaf camlardan yaratılmış.

Cam evin yapısal özelliği zemin hariç, evin içinde her şeyin temel konstrüksüyonunun cam olması. En dikkat çekici diğer bir özellik ise; evin yapısının büyük yüklere dayanabilecek kadar kalın bölmeleri gerektiriyor olmasına karşın, tasarımda bir o kadar sade yalın çizgilere sahip olması. Cam duvarın en önemli detayı, bir anahtarın hareketiyle opak hale gelebilmesi.

popvizyon cam ev glass-house4-620x588Dayanıklılık özelliğinden ötürü cam evi, kar ev olarak da ifade edebiliriz.Hafif iklimli ülkelerde inşa edilmesi durumunda daha ince hafif cam elemanları kullanılması öneriliyor.
Cam ev, malzeme olarak inanılmaz güzel, harika görünüyor ancak bir o kadarda soğuk etkide yapıyor. Sıcak iklimi ve soğuk iklimi olan ülkelerde ısıtma,aydınlatma sistemi nasıl çözülür? Böyle bir evde kaçımız oturmak ister? Bu tartışılır ancak açık ve şeffaf tasarımıyla oldukça dikkat çekici, estetik ve fantastik olduğu da bir o kadarda gerçek.Karlar ile çevrili çevresi ile de oldukça cazip tablo gibi atmosfer yaratmış. Şeffaflığından ötürü de dış dünya ile güçlü bir bağ kurmuş.

popvizyon cam ev glass-house-bed-620x392

popvizyon cam ev glass-house-kitchen1-620x452-2

popvizyon cam ev glass-house_01-620x439

Cam evde yaşadığınızı hayal edin.Yıldızlar ve güneşin altında hayaller kurabileceğimiz bu rüya ev tasarımı ile sade olduğu kadar bir o kadar da iddialı.. Cam evlerin metre kare başına 6.200 $ inşa edilebilir olması da atlanmaması gereken bir ince bir detay.

Böyle bir evde yaşanılır mı sadece rüyalarımızda hayal olarak mı kalır bu da ayrı bir soru hepimize..

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *