Olmazsa Olmazlardan Çağdaş Sanat.. İstanbul Contemporary

1

Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki,
nakış  ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltraş, bina ile olursa mimarlık olur…
M.K..ATATÜRK
Yazımı 10 kasıma özel olarak Cumhuriyeti bize hediye eden sonsuza kadar  yaşayacak olan  dünyanın en büyük lideri olan, Atam olduğu için her daim gurur duyduğum, her daim teşekkürü borç bildiğim M.K.Atatürk’e ithaf ediyorum..

2

Ali İbrahim Öcal eseri
Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul dünyanın saygın galerilerini, sanat kuruluşlarını, sanat profesyonellerini, koleksiyonerleri ve sanatseverleri İstanbul’da 8. kez buluşturdu. 7-10 Kasım 2013 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşmiş olan  Contemporary Istanbul bu sene 750 sanatçı, 3000 eser, 21 ülkeden 92 çağdaş sanat galerisi ile beraber   kendi içindeki değerlerini  görmeye çalıştım. ve Mimar olarak sizler için seçtiklerim ise kendi yaşam felsefem olan doğa,insan,aşk, mimari ve yaşam üzerine olanlar.

3

Murat Pulat eseri
Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking, ortak sponsorluğunu Zorlu Center ve Yıldız Holding, özel proje sponsorluğunu ise uluslararası petrol ve doğalgaz şirketi OMV’nin nin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk Hava Yolları, Point, Sofa ve Martı Hotellerinin yanı sıra; Hürriyet, Sabah, Milliyet, Vogue, Bloomberg,  Habertürk ve  a Haber’in desteklediği sponsorlarla  üstlendiği 8. Contemporary Istanbul’da sergilenen eserlerin %50’si Balkanlar, Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz bölgelerinden %50’ si ise Avrupa ve Amerika kıtasından seçki halinde sanatseverlere sunuldu.

4

Murat Kösemen eseri5

6

Çağla Cabaoğlu Art Gallery

Dünyanın en önemli galerileri arasında yer alan Marlborough Gallery, New York; Galerie Lelong, Paris; Andipa Gallery, London; Opera Gallery, Cenova; Galeria Filomena Soares, Lizbon; Galeria Javier Lopez, Madrid; Senda Gallery, İspanya; Michael Schultz, Almanya; Klaus Steinmetz, Kosta Rika, ve Türkiye’den Dirimart, Galerist, Galeri Mana, Galeri Nev, Pi Artworks, Rampa, x-ist ,PG art Gallery,Çağla Çabaoğlu Gallery,Galerie Frank Pages,Ekavart,Galeri Baranz  katılımcı galeriler arasında oldular…

7

Villa Arcontemporary
Contemporary Istanbul 8. senesinde yurtdışından birçok koleksiyoner grubunun da uğrak noktası oldu. Uluslararası Kurumsal Çağdaş Sanat Koleksiyonerleri Derneği IACCCA’nın (International Association of Corporate Collections of Contemporary Art) 30 seçkin üyesi fuar açılış günlerini izlemek üzere İstanbul’dalardı…
CI Dialogues Konferans Serisi
CI Dialogues, her yıl olduğu gibi bu yıl da güncel sanatın uluslararası fikir liderlerini konferans ve konuşmalarla bir araya getiriyor. Bu yıl ‘Yeni medya, yeni teknolojiler ve sanat’ odaklı CI Dialogues programı ‘Sanatın geleceği, geleceğin sanatı’ üzerine bir tartışma platformu oluşturacak. Dünyadan yeni medya
koleksiyonerleri, sanatçıları, kuratörleri ve konusunda uzman kişilerin katılacağı program  Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi Medya Fuarı Unpainted Direktörü Annette Doms, Loop Art Fair Komites Üyeleri ve Yeni Medya Koleksiyonerleri Isabel & Jean-Conrad L’emaitre Leyla Alaton fuar konuşmacıları arasında.
“New Horizons – Yeni Ufuklar”ın Konuğu; Rusya
Türk çağdaş sanatının yanında çevre ülkelere de ev sahipliği yaparak İstanbul’u merkez haline getirmeyi amaçlayan Contemporary Istanbul, bu sene “New Horizons – Yeni Ufuklar” bölümünde Rusya’dan galerilere, sanatçılara, küratörlere, sanat eleştirmenlerine ve koleksiyonerlere yer veriyor.
Contemporary İstanbul Rusya’dan katılım gösterecek 7 galerinin yanı sıra, sanatçılara, küratörlere, yayınlara, sanat eleştirmenlerine ve önemli bir koleksiyoner grubunu da ağırlayacak. Yeni Ufuklar kapsamında 8. Contemporary Istanbul’a katılan galeriler ise; Marina Gisich, Anna Nova Gallery, Blue Square Gallery, Galerie Iragui, Pop/off/art, Art.re.Flex Gallery, Al Gallery

8

Hakan –Seyla Ovadiya Karadeniz, Pınar Du Pre

9

Pırıl Güleşçi ile ben..PG art gallery Ayşe Wilson eseriyle..

Özel Proje; “Diyalog: Viyana’dan Sanat”
Contemporary İstanbul’un yeni proje sponsoru OMV’nin sponsorluğunda gerçekleşen özel proje “Diyalog:Viyana’dan Sanat” çerçevesinde Avusturyalı çağdaş sanatçıların eserleri sergilendi. Katılacak sanatçıların seçimi, çeşitli sanat alanlarında uzman on farklı küratör tarafından özenle yapıldı. Küratörlerin her biri, seçimlerini bir tanınmış sanatçı ile bir gelecek vaat eden genç sanatçı adayı yönünde kullandı. Jakob Lena Knebl, Brigitte
Kowanz, Hans Scheirl, Constantin Luser, Gabriele Edlbauer, Rudolf Polanzsky, Rita Nowak, Diyalog Viyana’dan Sanat kapsamında eserleri görülebilecek sanatçıların arasında yer alıyor.

Hermann Nitsch Performansı
Viyana Aksiyonizmi’nin kurucularından Hermann Nitsch (1938), 66. Boya Aksiyonu’nu (Malakt; Painting Performance), 8. Contemporary Istanbul’da 500 m2’lik bir alanda fuar boyunca sergilendi.
Humboldt Forum
Önümüzdeki deki on yıl, Berlin’in tarihi kalbinde, önemli bir küresel erisimi bulunan, eşsiz bir sanat, kültür, bilim ve öğrenim merkezinin doğuşuna tanıklık edecek. Berlin Sarayı’nın yeniden inşası ile  sanat merkezi haline gelecek Humboldt Forum’un koordinatörlüğünü çağdaş sanat danışmanı, sanat teorisi uzmanı ve aynı zamanda Contemporary Istanbul danışma kurulu üyesi Dr. Çetin Güzelhan yaptı.
Art Istanbul Sanat Haftası…
İstanbul’a olan ilgiyi arttırarak, kentin uluslararası çağdaş sanat çevrelerince daha iyi tanınmasını sağlamak ve sanat çevrelerini kente çekmek amacıyla düzenlenen “Art Istanbul” sanat haftası bu sene 4- 10 Kasım 2013 tarihlerinde ikinci defa hayata geçirildi Tüm şehirde bir hafta sürecek olan sanat  haftası Art Istanbul, sanat müzeleri, kurumlar ve galerileri içeren katılımcılarıyla sergi açılışları, rehberli geziler, sanatçı konuşmaları ve panellerden oluşan bir program sunuldu. Projenin ikinci yılında, İstanbul’da yerleşik galeriler, IKSV, İstanbul Modern, Sabancı Müzesi, Pera Müzesi, Proje 4L Elgiz Müzesi, SALT ve daha birçok sanat kurumu, sanat inisiyatifleri ve Avrupa ülkelerinin kültür merkezlerinin etkinlikleri ortak bir yapı içinde izleyiciyle paylaştı. 2. Yılında da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile uluslararası alanda tanıtıldı..

10

Emire Konuk

11

HOPE

12

Hakan Helvacıoğlu,İsmet Doğan eseriyle

 
Bodrum Contemporary Art Campus…
Contemporary Istanbul sekizinci yılında Bodrum Yahşi’de “Bodrum
Contemporary Art Campus” isimli sanatçı rezidanslarının yer aldığı sanat kampı projesini başlattı. Akademik koordinatörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği sanatçı kampı programı, 12 ay boyunca uluslararası kurum ve üniversiteler ile iş birliği halinde yurtiçi ve yurtdışından genç çağdaş sanatçılara eğitim ve üretim imkanı sunuyor. 2 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen BCAC, dünyaca ünlü çağdaş sanatçıları Bodrum’a davet ederek genç sanatçılarla beraber çalıştılar. Katılımcı çağdaş sanatçıları belirleyecek BCAC Seçici Kurulu; Prof. Dr. Ali Akay, Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı, Küratör, Contemporary Istanbul Danışma Kurulu Üyesi, Ali Güreli, Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı, Bige Örer, İstanbul Bienali Direktörü, Faruk Sade, Siyah-Beyaz Galeri Sahibi, Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Contemporary Istanbul Genel Koordinatörü, Michael Schultz, Gallery Mıchael Schultz Sahibi, Contemporary Istanbul Danışma Kurulu Üyesi, Tarık Ersin Yoleri, Yoleri Fine Art Galerisi Sahibi…
CI BİENALETKİNLİKLERİ;
Çoğulcu, Şiirsel, İronik’ Sergisi…
Contemporary Istanbul ve The Sofa Hotel işbirliğiyle 10 Eylül – 10 Ekim 2013 tarihleri arasında 13. İstanbul Bienali ile eşzamanlı olarak düzenlenen ve Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünü yaptığı ‘Çoğulcu, Şiirsel, İronik’ Sergisi; sanatseverlere son dönem güncel sanatından 18 çağdaş eseri içeren geniş bir yelpaze sundu.

Contemporary Istanbul’un 8. yılında en büyük yeniliği Plug-in Istanbul Yeni Medya Fuarı. Video, yeni medya ve genel anlamda dijital sanatın bütün tarzlarına adanmış Plug-in Istanbul; ses ve ışık enstalasyonları, etkileşimli ve jeneratif sanat işleri, iç mekan mapping projeleri, robotik tasarımlar 1.000 m2’lik bir alanda buluşturarak mimari çalışmalara da öncülük etmiş oldu.
Dünyaca ünlü Marlborough Gallery, sergi dolayısıyla, Ahmet Güneştekin onuruna Nişantaşı Park Şamdan’da özel bir kutlama yemeği verdi. Ev sahipliğini Marlborough Gallery direktörlerinden Marcia Levine ile Michael L. Gitlitz’in yaptığı yemekte sanat, siyaset, medya, iş ve cemiyet hayatından isimler ağırlarken Contemporary İstanbul’un özel proje sponsoru olan OMV, DIYALOG: ART FROM VIENNA sergisi için  İstanbul Kültür Merkezi’nde düzenlenen kokteyle OMV CEO’su Gerhard Roiss ve OMV Türkiye davetin evsahipliğini üstlendi, Viyana Belediye Başkan Vekili Michael Ludwig, Avusturya Başkonsolosu Christine Wendl, Avusturya Büyükelçisi Kalus Wölfer gibi isimlere de ev sahipliği yaptı.
İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde 16 bin metrekarelik alanda gerçekleşen Contemporary Istanbul’u  açılış günün sonunda 17 bin sanatsever ziyaret etti. , Fuarda yer alan eserlerin toplam değeri ise 180 Milyon TL iken yüksek fiyatlı eserler arasında yer alan Jaume Marianna Bronze ex. 2/3 isimli eseri ise alıcı buldu.

13

Talia- Muge KaraMızrak- Rahşan Düren,Rahsan Düren eseriyle

14

Stories of the water eseriyle Mehmet Günyeli- Sevinç Ormancı- Hakan Özkaraman

15

Rabia Güreli- Mustafa Taviloğlu- Ali Güreli, Contemporary İstanbul

16

Ali Güreli, Cem Yılmaz , Contemporary İstanbul..

 

 
Contemporary Istanbul etkinlikleri dahilinde düzenlenen ‘SLINKACHU GLOBAL MODEL VILLAGE’ sergisinin açılış davetinin yanı sıra olmazsa olmaz çağdaş sanat her daim  devam ediyor.devam etmeye de devam edecek.Bize çağdaş sanat ortamını  dolu dolu sağlayan  herkese tek tek teşekkür ederim..
“Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz fakat sanatkar olamazsınız..
Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir…” M.K.Atatürk

17 18

.. yaşamlarımızda nice mutlu çağdaş sanat paylaşımlara hep beraber…
Y.Mimar Sevinc Ormancı
sevincormanci@superonline.com
Twitter @sevincormanci

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *