NEO-KLASİK ŞIKLIĞI.. / The style of Neoclassıcısm…

Yaza girdiğimiz şu günlerde sizler için seçtiğim en çok beğendiğim stillerden olan Neo-klasik stilde tasarlanan mekanların yanı sıra serinletici banyo tasarımları var. Stilin en önemli özelliği, geometrik şekilleriyle ortaya çıkan şık tasarımlar.

As we are entering the summer season, I have chosen for you Neoclassic spaces which are among my favorite and also cooling bathroom designs. The most important feature of this style is the chic lines created with geometric shapes.

Untitled-5 copy

Untitled-4 copy

Bu tasarımlar İtalya’da en iyi moda tasarımcılarının yer aldığı Toscana, ayrıca Fransa, İspanya, Portekiz ve İngiltere’de profesyonel bir ekip tarafından üretiliyor. Seçimlerini yaptığım marka ise dünyaca ünlü İtalyan markası olan Devon&Devon. 1989 yılında Floransa’da kurulmuştur. Neo-klasik stilin tüm özelliklerini üzerinde taşıyan banyo ve mermer desenleri Avrupa’da üretilmektedir.

These designs are made in Toscana in Italy where the best designers are, as well as in France, Spain, Portugal and the UK by professional teams. The brand I chose is Devon&Devon, the world famous Italian company. The company was established in 1989 in Florence. Bathroom and marble designs that bear all the characteristics of the neoclassic style are produced in Europe.

Untitled-2 copy

Üretiminin temel özelliği ‘orijinalliği’ ile geçmişin cazibesini hissettirebilen ürünler üretmektir. Avrupa’nın klasik havasından ve Amerika’nın 1900’lü yıllarından esinlenerek tasarımlarına ilham katmıştır. Yüksek kalitedeki malzemeler, çağdaş, klasik, estetik ve rahat kullanımlı ürünlerin ana özelliklerindendir. Yaratılan tasarımların en önemli özelliği, banyolarında salonlardaki şıklık ve bir o kadar da rahatlığa sahip olmasıdır.

With the main principle of their production, ‘originality’, they can create items that reflect the attraction of the past. The company has been influenced by the classic ambiance of Europe and the style of the USA in the 1900s. High quality materials are the most important characteristic of their contemporary, classic, aesthetic and comfortable products. The most important feature of the designs is that bathrooms are as stylish as they are comfortable just as in living rooms.

Untitled-1 copy

Untitled-6 copy

Seçilen renklerden gri, siyah-beyaz, altın rengi, metal aksesuarlar, şık abajurlar mekana oldukça şık bir ambians katmaktadır. İtalya’nın birçok şehrinde, Floransa, Hamburg, Bükreş, Chengdu, İstanbul, Londra, Milano, Nice, Paris, Tel Aviv, Torina, Varşova ve Viyana’da tasarlanan bu mekanlar özellikle şıklıkları ile dikkat çekmektedir.

 Grey, black and white from the colors chosen and golden and metal accessories as well as chic lampshades add a stylish ambiance to the room. These rooms that have been designed in many Italian cities, in Florence, Hamburg, Bucharest, Chengdu, Istanbul, London, Milano, Nice, Paris, Tel Aviv, Torino, Warsaw and Vienna, are striking with their styles

Untitled-7 copy

2013 yılında mimarlar tarafından da tercih edilen neo-klasik detaylar, geometrik şekiller ve özel el işçiliği ve elegan çizgi mekanlarda vurgulanıyor. 1940’lardaki art deco stili çizgilerin güncellenmiş haliyle bu seneki tasarımlarda da yer almaya devam ediyor.

Neoclassic details, which were also preferred by architects in 2013, are emphasized in locations through geometric shapes, exclusive custom made work and elegant lines. The art-deco style of the 1940s continues to take its place in this year’s designs with their updated lines.

Untitled-3 copy
Banyolarda fonksiyonel ve aynı zamanda sofistike bir şıklık arıyorsanız tercihiniz neo-klasik stil olabilir. Yine de seçim sizin!..

If a functional but sophisticated look is desired for bathrooms, then your style preference should be neoclassical. Still, it is up to you.

306 306-1

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *