SPACES DANCING WITH FASHION < MODA İLE DANS EDEN MEKANLAR

MODA İLE DANS EDEN MEKANLAR, Abartıya kaçarken renk ve detayların uyumuna özen gösterin. Ayrıca zıtlıklar üzerine oynayın. Gerçek üstücülük bu sezon da trendler arasında yerini aldı. Çılgın fikirler, uyumsuz detaylar ve absürt aksesuarlar kendini gösteriyor. Tasarımcılar bu kez de Dadaist ve Sürrealist sanatçıları referans alıyor.
Bu ay moda ile dans eden marka olarak seçimim Visionnaire. Koleksiyonda, değerli malzemelerden oluşan parçalarda pek çok renk ve ölçü alternatifi bulunuyor. Bilinen başarılı tasarımcıları; Samuele Mazza, Alesandro La Spada, Roberto Lazzeroni, Alvin Grassi, La Conca, Simone Micheli, Manuel Felisi, Nicola Bolla ve Philippe Montels. Tüm ürünler İtalya’da özenli el işçiliği ile üretilmekte. Tasarımlarda ipekli kadife kumaşlar, paslanmaz çelik, mermer ve cam en önde gelen malzemeler. Önemli olan birebir her desenin rengini, materyalini tamamlayacak kontrastı ve “ton in ton”u bulabilmek.

When you rush into extremes, try to consider the harmony of colors and details. Play also with contrasts. Surrealism has taken its place this season among the trends. Crazy ideas, clashing details and absurd accessories are on the forefront. Designers are referencing Dadaist and Surrealist artists this time.
This month, our choice of brand that is dancing with fashion is Visionnaire. The collection includes many colors and size alternatives made of valuable materials. Their most successful designers are Samuele Mazza, Alesandro La Spada, Roberto Lazzeroni, Alvin Grassi, La Conca, Simone Micheli, Manuel Felisi, Nicola Bolla and Philippe Montels. All items are made in Italy in fine craftsmanship.

1
Stillerde yükselen trendin en can alıcı noktası renkler: Siyah-beyazın dengesinin yanı sıra en dikkat çeken renk kobalt mavisi ile şarap bordosu. Ayrıca sıcak renklerden canlı kırmızılar, pembeler, parlak yeşillere, yine kontrast olan fuşya ve morun cömertçe kullanıldığı bir renk paletinde en çok ilgiyi altın varak- çelik gümüş çekiyor. Barok ve Bizans çizgisi arasında gidip gelen stiller ise en çok yükselişte olanlar. Salt sade minimal çizgide ise trend, pastel stil ve renkten yana… 1950’lerin naif siluetleriyle romantizmi yeniden keşfetme zamanı. Kürk de bir seçim ancak gerçek olmayanı benim seçimim… Minimal çizgileri de geçmiş dönemlerden bir dönemle harmanlayabilirsiniz. Klasik tasarımlarda ise gösteriş arasında gidip gelerek zamansızlığı yakalayın.

Silk velvet fabrics, stainless steel, marble and glass are the leading materials. The important thing is to find the contrast and “tone on tone” that will complement the color and material of every design.
Colors are the vital aspects of the rising trend in styles: Aside from the balance of black and white, the most striking colors are cobalt blue and wine red. Also, on the color pallet where vibrant reds, pinks, bright greens and again contrasting fuchsia and purple are used generously, golden plating and steel silver attracts the most attention. Styles that come and go between Baroque and Byzantine lines are very in trend. The trend on simple plain minimal lines is in favor of pastel styles and colors… It is time to reinvent romance with the naïve silhouettes of the 1950s. Fur is also an option but my preference is faux fur… You can also blend minimal lines with a period from the past. With classical design, find timeless examples with going between extravagant examples.

2

Sonbahara girdiğimiz şu günlerde moda ile dans eden tasarımlarla sınırlarınızı zorlayın. Aşırı uçlarda enerjik olmaktan korkmayın.
As we are entering fall, push your limits with designs that dance with fashion. Don’t be afraid of being energetic at extreme ends.

178-179 (2)178-179 (1)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *