MEKANLARINIZI EKOLOJİK GİYDİRİN / Dress your spaces ecologıcally

Yaprakların döküldüğü sonbaharı yavaş yavaş geride bıraktığımız bu kış günlerinde doğaya hayranlığım her geçen gün daha çok artıyor. Sanki doğa her mevsim kendini yeniden yeniliyor. Kuruyan yaprakların yerine yeni yaprakların geleceğini bilmek hayranlığımın en önemli noktası. Bu yenilenme bana bir mimar olarak tasarımda hassas olduğum ekolojiyi anımsatıyor. Bu sebepten ötürü bu ayki konumu ekolojik döşemelik, perdelik kumaşlar, tüller ve duvar kaplamalarından Arte, Omexco, Casamance, Designers Guild ve Zimmer Rohde markalarını içeren Homteks firmasından seçtim.

On this winter day while we are leaving the fall season behind with falling leaves, my admiration to nature increases. As if nature is recreating itself every season. The biggest part of my admiration comes from knowing that new leaves will replace fallen ones during winter. This renewal reminds me of ecology, which is a notion I consider a lot as an architect. Therefore, I have chosen this month’s article on ecologic upholstery, curtain fabrics, tulle and wall coverings from Homteks in the brands Arte, Omexco, Casamance, Designers Guild and Zimmer Rohde.

Untitled-6 copy

Untitled-5 copy

Bu tasarımların tamamen ekolojik doğaya geri dönüşümlü olmasının dışında, en önemli diğer özelliği yanmazlık sertifikaları, gemi sertifikaları, güneşten solmama, tamamamen akustik olma ve leke tutmama gibi çok önemli özellikleri de beraberinde sunabilmektedirler. Span Omexco firması Dünya’da duvar tekstilini öne çıkarmış ve duvar tekstilinde dikkat çeken bir firma.

While these designs are completely recyclable ecologically, they offer at the same time very important qualities such as fire retardant certificates, marine certificates, light fastness and they are entirely acoustic and stain proof. Span Omexo is a brand that has put wall coverings in the center globally and they also are a leading company in wall coverings.

 

Untitled-1 copy

Untitled-4 copy

Bu firmanın tekstillerinin en önemli diğer bir özelliği, nonwoven (ipliklerin preslenmesi) tabir ettiğimiz dokunmamış tekstilden imal ettiği duvar döşemeleri. Sizin için seçtiğim kolleksiyon farklı stilleri içeriyor. Hepsinin şık seçimler olması dikkat çekiyor. Özellikle klasik çizgilerin ağırlıklı olduğu bu seçimlerden sizlerin de kendinize uygun olanı bulacağınızı umuyorum.
Keyifli seçimler…

Another very important quality of the textiles of this company is the wall coverings produced by nonwoven textiles. The collection that I have chosen for you contains various styles. They are all very stylish choices. I should say that they are mostly at classical lines and that I am sure you would find something that meets your taste. Enjoy…

Untitled-2 copy

202-203 (1) 202-203 (2)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *