RUSTIC STILE WITH A WARM AMBIANCE IN THE WINTER COLD

KIŞ SOĞUĞUNDA SICAK AMBİANSIYLA RUSTİK STİL. Kış mevsiminde ve özellikle soğuk ülkelerde kendini git gide daha fazla gösteren ve de tercih edilen stillerden biri de sıcak ambiyansıyla rustik tarz.
 Antik öğelerin ve modern tarzların iç içe geçtiği bu tarz, özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde daha sık görülmekte. Bizim de zaman zaman tercih ettiğimiz bu stili daha yakından tanıyalım istedik. Teknolojinin hayatımızın her alanını ele geçirdiği bu dönemde, doğallık ve sıcaklık arayanlar rustik tarzın rahatlatıcı dekorasyon yöntemlerini tercih etmekte.

Rustik tarzda işlenmemiş ya da doğal görünümlü malzemeler tasarımda öne çıkıyor. Ahşap malzemeler ve aydınlatma ise rustik tarzda önemli bir yer tutuyor. Kaya parçaları, hasır malzemeler, eski tarz ahşap mobilyalar, aile resimleri ve eski tarz çerçeveli resimler rustik tarz dekorasyonda en çok kullanılan malzemelerden. Renk seçimleri ise bol miktarda kullanılan ahşap malzemelere uyumlu olması açısından kahverengi, toprak tonları, beyaz ve yeşilin tonları arasından seçiliyor.

Rustik Stilin Değişik Halleri

Geleneksel dekorasyon stilleri de zamana ayak uyduruyor, değişiyor. Klasik detayların, popüler renk, doku ve formlarla birleşiminden farklı ve yepyeni stiller doğuyor.Eğer tercihiniz kuzey Avrupa ülkelerinin yalın anlayışı olan beyaz, yalın ve açık renkse rustiğin koyu ahşap ve deri dokularını eklemenizdense iç mimari tasarımda monokrom renkleri tercih edin. Bunu lacivert, yeşil ve sarıyla hareketlendirin.

Rustik stilin vazgeçilmezi ekose desenlerini, yünlü, keçe ve peluş ürünleri de kullanabilirsiniz.

Endüstriyel Rustik

Yeni şehirli bir stil birleşimi olan endüstriyel rustik oldukça erkeksi çizgi ve detaylar içeriyor. Modern formları ham ahşaplarla birleştiren stilde mat lake, tuğla ve bürüt beton malzemeler öne çıkıyor. Heykel, mimari detay, eskiyle yeninin birleşimi ve en çok iki veya üç ton kullanmaya dikkat edin. Geniş deri kanepeler, demir sehpa ve sandalyeler, parlak lake ve metal ise stilin öne çıkanları.

Retro Rustik

70’ler ruhunu yansıtan retroya rustik stili adapte ederken en geleneksel malzeme olan ahşaptan vazgeçmeyin. Siyah, kırmızı ve turuncu gibi pop renkleri rustik stilin tatlı ceviz tonlarıyla kullanabilirsiniz. Ferforje bu yeni stil kombinasyonunda sıkça karşımıza çıkıyor. Desenleriniz ise bolca geometri ve stilize şekiller

Etnik Rustik

Etnik stillerin detay ve renk zenginliği karmaşa yaratabilir. En klasik haliyle dağ evi tarzı evlerde uygulanan rustik dekorasyonun öne çıkan geniş ve büyük mobilyalarını, neredeyse işlenmemiş malzemelerini Fas’ın zarif ferforje mobilyalarıyla bütünleyin ya da Uzakdoğu’nun motifli sandıkları ile kullanın. Yün kilimler, bambu sehpa ve aksesuarlar, geyik başı, post gibi rustik detaylarla uyumu yakalıyor. Dikkat edeceğiniz en önemli nokta mekanın yeterince geniş ve aydınlık olması.

Vintage Rustik

Stili vintage detaylarla birleştirirken iki seçenek var. Etnik, parlak ve bol renkli detaylar ya da Fransız kır evi havasında pastel ve doğal tonlar. Meşenin doğal ya da pembeye çalan tonunu tercih edin. Beyaz, krem, su yeşili gibi renkli yüzeylerde eskitme ve mat lake uygulayın. Tekstil seçimlerinizi pamuklu kumaşlardan yana yapın. Dantelli, nakışlı, işlemeli zarif detaylara yer verin.

Rustik ev dekorasyonunu evine uyarlamak isteyenler enfes bir rustik ev dekorasyonu derlemesine hazır olsun. Bu stili evine uyarlamak istiyorsanız öncelikle yapacağınız işin keyfinini çıkarmak, çünkü bu stil keyfin, rahatlığın ve doğallığın simgesi. Doğal ağaç dalları, örgü battaniyeler, ahşap kasalar, keten kumaşlar, etnik desenler, sepetler, bu stilin olmazsa olmazları.Rustik ev dekorasyonu stilini evine uyarlamak için önce doğala dönüş felsefesini benimse. Modern ve gösterişli bir dünyayı seven insanlardansanız lütfen bu stilden uzak durun. Çünkü bu stil naturel bir tarzdır.Doğada bulunan ve işlenmemiş her şeyi doğaya zarar vermeden dönüşüm ile iç mimari tasarımda uyarlamayı bilen, eskiye değer veren ve tüketmeyip üretmeyi seven dönüşüme destek olanların stilidir.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *