IŞIKLANDIRMANIN ÖNEMİ…

 öncelikle belirtmek istediğim, herkes tarafından elit bir mekan olarak kabul edilen “Le Cigar” a, bu sıfatı dolayısıyla duyduğum merakla gitmiş olduğum. Fakat bu sıfatın özellikle mekanın dekorasyonu için kullanılmadığının altını çizebilirim. Çünkü dekorasyon olarak çok daha başarılı olan mekanlar bu imajı  kazanamayabiliyorlar. İsimle mekan arasındaki bağlantı olabilir mi diye düşündüğümde,  evet olabilir, cevabını verdiğimi söyleyebilirim. Dekorasyonda altın kural, verilen isimle mekanların bir hikayesi olduğu sürece kişilik kazanmalarıdır.

YENİİ

ışıklandırma ile hatalar3

Bu kural, Le Cigare’da mekanın renkleri ve atmosferiyle isminin bütünleştirilmesi şeklinde uygulanış, Burada, öğlen yemekleri verilmiyor. Ve bence bu iyi bir karar. Çünkü mekan gün ışında gerekli etkiyi yapamıyor. Bunun nedeni, dekorasyondaki yıpranma, detay eksiklikleri, yanlış seçilen mobilyalar olabilir. Le Cigare’ın dekorasyonundaki başarılı faktörlerden ikincisi, ışıklandırma. Gece ışık  o kadar loş ve başarılı ki mekandaki detay eksikliklerini ve yanlışları görmenizi engelliyor. Dekorasyonda, alt kat için seçilen mobilyalar, üst kata göre çok daha  başarılı… Kendilerine önerim, elit bir imaj kazanmış bir mekan olarak üst kattaki sandalyeleri, alt kattaki art deco mobilyalara göre seçselerdi, çok daha başarılı olabilirdi. Bu durumuyla mekanın üst katı spor kulüplerinin restoranlarını anımsatıyor.

ışıklandırma ile hatalar4

 

Ayrıca duvara asılan resimlerde de daha seçici olunursa daha iyi sonuç alınabilir. Alt katta ise mobilyaların seçimi ve renkler üst kata göre çok daha başarılı az önce de belirttiğim gibi. Burada en başarılı bulduğum bölüm, tavandan yere yapılan pencereler. Önerim ise klima ve müzik hoparlörlerinin duvara  gömüleceği…

G

ışıklandırma ile hatalar2J

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *