INNOVATIONS WILL MAKE WITH FENG SHUI IN YOUR LIFE!

YAŞAMINIZDA FENG SHUI İLE YAPACAĞINIZ YENİLİKLER!

Baharda yeni açan çiçekler, yaşamına yeni sayfa açmak isteyenler için bir başlangıçtır. Bu yazımızda da yeni başlangıçlar yapmak isteyenler için mekanlarında yapacakları değişimleri öneriyoruz. Bu tavsiyeleri feng shui ile yapmaya ne dersiniz?

Öncelikle beş binlik geçmişiyle şu anda tüm dünyada tercih edilen feng shui felsefesi nedir? sorusuna cevap verelim. Son yıllarda yanlış bilgilerden ötürü feng shui’nin gerçek gücü anlaşılamamıştır. Feng shui doğanın yaşam gücünü, yaşadığınız mekanlara taşıyarak yaşamınızın enerjisini olumlu şekilde güçlendirmektir….Ch’i yaşayan her şeyin içindeki yaşam gücüdür. Yaşanacak en iyi yer bol miktarda iyi chi olan yerdir.

Feng shui’ye göre düzenlenmiş bahçe iyi chi yaratır. Feng shui’ye göre güzel binalar yapan mimar iyi chi yaratır.Bir şey kusursuz bir biçimde yapıldığı anda chi de kusursuzluk noktasına ulaşır. Tatlı tatlı akan temiz su,iyi chi yaratır. Durgun, pis sular kötü chi yaratır. Bir diğer nokta ise feng shuide yin ve yang dengesini yakalamaktır. Eski taoist evren simgesi bunu açıkca gösterir. Bu simge, içinde kurbağa yavrusuna benzer iki şeklin yer aldığı bir dairedir. Biri siyah biri beyazdır. Zen felsefesinde olduğu gibi gece ile gündüz yaşamda ölümle, mevcudiyetle yokluğun ahenk içinde uyumudur. Yaşamımızda iyi bir feng shui için yin ve yang dengesi şarttır. İdeal bir mekan arkasında tepeler dağlar yani yang ve önünde düzlük ve akarsu yani yin olan alanlardır. İş yerimizde veya evimizin yin yang dengesi için köşeli mobilyalarımızın yanısıra dairesel mobilyalar da kullanmalıyız.

 

Feng shui’de var olan beş element de önemlidir.  Ve simgesel olarak evrendeki her şey bu beş elementden oluşur. Çin astrolojisine göre hepimiz bu beş elementden oluşuruz. Feng shui açısından sizin için en önemli element doğum yılınıza göre belirlenir. Beş element ateş, ahşap, toprak su ve metaldir.

 

Üretim döngüsünde her element iki yanındaki elementi besler. Elementleri yönlere göre yerleştirirsek (Kuzey) Su ahşabı besler (Doğu) Ahşap ateşi besler. Güney (ateş)toprağı (Merkezi) oluşturur. Toprak (metali) metal erir. Suyu oluşturur. Yok oluş döngüsü bunun tam tersidir. Ateş metali eritir. Metal ahşabı keser. Ahşap toprağın gücünü alır. Toprak suyu engeller. Su ateşi söndürür. Bu durumda bir denge için üretim dengesini de mekanımızda yaratmalıyız. Bunu yaratmak için güneye kırmızı renk mumlar, Kuzeye ( su ) mavi renk doğuya ağaç yeşi renk, batıya metal kullanarak mümkün olur. Bu dengeyi yakalamak için kurallar vardır ama siz sezgiselliğinizi kullanarak da bu dengeyi yakalayabilirsiniz. Mesela bir mekanda fazla duramıyorsanız o mekanın dengesinin olmadığını sezgileriniz size bildiriyordur. Mesela ‘shar’lara zehirli oklar denir. İşyerinize şansızlık ya da talihsizlik taşıyan ise düz hatlar ya da sivri açılardır.

Bunlar felaket potensiyelin varlığı anlamına gelir. Bu shar’lardan kurtulmanın yolu yuvarlak yapraklı bitkiler olabildiği gibi pa kua aynası da bir yöntemdir.  Pa- qua aynası shar’ı geldiği yere gönderir. İç bükey olanları zararlı enerjiyi emerler. Dış bükey olanları ise tehlikelidir. Dört enerjiyi dört bir yöne yayarlar. O yüzden pa- qua aynalarını dikkatli kullanmak gerekir.Feng shui gücünü doğadan aldığı için mekanlarınızda uygulayacağınız her doğru uygulama yaşamınızın gücünü olumlu geliştirecektir.

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *