HERŞEY AÇIK AMA ŞIK

Ondokuzuncu yüzyıl ikinci yarısından sonra toplu üretime geçildiği dönemlerden etkilenmelerin olduğu bu stilde, herşey ortada. Klasik stillerde mekanların tavanlarından ve alçı tavanla saklanılıp geçirilen elektrik, havalandırma, galvaniz boruları, bu mekanlarda gizleme gereği bile görülmüyor. Bu stilde el işçiliği yerine makine işçiliği kullanılıyor. Herşey yalın ve fonksiyona uygun.Bu yeni oluşmuş bir stil değil. Fakat geçmişten günümüze rahatlıkla kullanılan, klasikleşmiş, minimalist bir tarz.

hersey 2

Başlıksız-1

Bu tarzın en önemli diğer bir özelliği,diğer klasik mekanlara göre çok daha ekonomik olması. Neden diye soracak olursanız tavanda kullanılan elektrik, havalandırma ve benzeri boruları gizlemek için herhangi ekstra malzeme kullanılmıyor.El işçiliği yerine, makine işçiliğinin kullanılması da ekonomik olmasının diğer bir nedeni. Bu mekanlarda kullanılan hareket sıcak, soğuk renklerle  oluşturuluyor. Renkler arasından sarı, kiremit kırmızı, saks mavisi gibi renkler seçiliyor. Bu tarz ofislerde mekanlar, duvarlarla değil. dolap ya da ahşap  cam delikli saç levha para anlarla bölünüyor.

hersey 3

hersey 5

Mekanlarda kullanılan çizgiler son derece yalın. Mobilyada güzelliğini hiç yitirmeyen Le Corbisuer ve benzeri tarzlar kullanılıyor. Tarzın özelliklerinden tavanda  gün ışığından doğal yararlanılan kubbe şeklindeki metal konstrüksiyon ve ışık havuzları mekana ayrıca bir derinlik veriyor. Bu tarz ofislerde tavanların yüksek oluşunun bir diğer sebebi galvanizli boruların alçı tavanla kaplanmaması. Ayrıca bu ofisleri daha ev sıcaklığına çevirmek de mümkün. Nasıl mı? Bazı bölümlerin ahşap kaplanması ile. Bu sizin tercihiniz. Bu tarz ofislerde zaman zaman kolonlarla da mekana bir hareket, sıcaklık getirmeniz mümkün.

hersey 6

hersey 4

Son günlerde bu tip  ofislerde tercih edilen, yerlerin bile beyaza boyanmış ahşap malzemelerle kaplanması. Fakat örnek mekanda da görüldüğü gibi doğal ahşap malzemeler de rahatlıkla kullanılıyor. Ofisi kolon, ahşap parkelerin  yanısıra, sıcak renklerle de endüstriyel çizgideki mekanlarda yarattığı  soğuk etkiden kurtarmak mümkün. Örnekler bizden, seçim sizden.

 

sayaf 1 sayfa 2 sayaf 3

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *