FROM FAMOUS DESIGNER PHILIP STARCKS, HUMOR AND IRONY

ÜNLÜ TASARIMCI PHILIP STARCK’DAN MİZAH VE İRONİ.

Philippe Patrick Starck Paris 18 Ocak’ 1949 da doğmuş, havacılık mühendisi bir babaya sahip ünlü bir Fransız ürün tasarımcısıdır. Yeni dönem tasarımcıların en iyilerinden olduğu da bilinir. Tasarımları, zamansız olmaya adaydır. Sürdürülebilirliği savunurken, aynı zamanda vizyoner olduğu kadar ‘demokratik ekolojik’ devrimci kavramını da tasarımlarında her daim hissettirmiştir. Onun eserleri, iç mekân tasarımlardan, diş fırçaları, sandalyeler tüketim ürünleri ve konutlara kadar uzanan bir yelpaze gibidir… Starck, Paris École Nissim de Camondo’da 1968’de eğitimini tamamladıktan sonra kendisinin ilk tasarım firmasını kurmuştur. Bu firma şişirilebilir nesnelerde uzmanlaşmıştır. 1969’da, Pierre Cardin’le beraber kendi firmasının sanat yöneticisi olmuştur.


Starck’ın ciddi anlamda kariyeri, 1982’de, Fransız Başkan François Mitterrand’ın özel dairelerinin iç mekânlarını tasarladığı zaman başladı. Starck, serbest bir iç mimar ve ürün tasarımcısı olarak 1975’ten beri çalıştı. Onun dikkate değer en yeni tasarımları, Microsoft için ürettiği ‘optik mouse’dan yatlara ve hatta bir bira şirketi için tasarladığı ambalaja kadar uzanır.


Starck’ın çalışmaları yeni tasarımcıların çoğunda olduğu gibi farklı olarak kışkırtıcı ve pahalı tek parçaların kreasyonundan oluşmuyordu. Aksine Starck’ın ürün tasarımları seri üretim için uygun kullanışlı ev eşyalarıdır. Onun ürünleri ve mobilyaları çoğunlukla cam, taş, plastik ve alüminyum, kadife kumaş ve krom gibidir.

Mizah ve ironi ile tasarladığı mekanların yanı sıra ürünleri zevkli tasarımlardır. Starck’ın tasarımlarının en dikkat çekenlerinden ikisinden biri 1989’da tasarlanan diş fırçası, bir diğeri ise Alessi firması için 1990 da tasarladığı ”parlak meyve sıkacağını’ kapsar.


Starck’ın mobilya tasarımlarının kabul görmesi, İtalyan sanayici Kartel için tasarladığı birçoğu imal edilen ürünlerle ünlenmesi ile gerçekleşti. Tasarladığı dünyaca ünlü mobilyaları arasında, saydam ‘Louis Ghost’ sandalyesi, ‘Eros’ sandalyesi, ‘Bubble Clup’ koltuğu ve ‘La boheme’  taburesi bulunur.


Onun alışılmamış mizah ve ironi bakış açısıyla tasarladığı zaman zaman tiyatral, restoran tasarımları arasında Hong Kong Peninsula Otel’de yer alan Hong Kong Limanı manzaralı Felix Restoran-Bar da bulunur. Peninsula Otel, Kowloon kenarında yer alan klasik mimari tarzda bir oteldir. Bu tasarım 28. katta yer alır. Ünlü iç mimarlardan Philippe Starck’ın tasarımlarında, geniş kitlelere ulaşmak en büyük hedefidir.


Sıradışı misyona ve vizyona sahip olan Philip Starck, bir gün ve bir buçuk iki dakika içinde bir sandalye ve bir otel tasarlayabileceğinizi söyler. Bazen de yatak odasında çıplak ve yalnız çalışmayı tercih ettiğini, tasarımlarını tasarlarken de zaman zaman duygusal, zaman zaman da yıkıcı ve şairanedir.

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *