FEEL THE PEACE BY CREATING BALANCE IN THE ZEN GARDEN

ZEN BAHÇESİNDE YARATILAN DENGE İLE HUZURU HİSSEDİN

Baharın keyfini sürdüğümüz şu günlerde bahçelerin keyfi de şüphesiz tartışılmaz. Bahçe keyfini sevenler zen bahçeleri yazımız sizler için… Zen bahçelerinin yaklaşık 1500 yıllık tarihi vardır ve Japon kültüründe önemi büyüktür. Yarattığı huzurla doğanın içindeki dengeyi bulduğumuz ana eşdeğerdir. Zen bahçesi, kum, çakıl, kaya ve bazen çimen veya diğer doğal unsurlar içeren bir Japon Bahçesi çeşididir.  Zen bahçelerinde bambu, su kanalları ve Zen heykelleri bulunabilir.

Bahçenizi kolayca bir zen bahçesine dönüştürebilirsiniz. Zemini düzleştirip, üzerine çakıl taşları ve küçük kayalar koyarak tırmıkla düzeltin ve işte sizin minik Zen bahçeniz hazır.Sade mekanları seviyorsanız ve çiçek yetiştirmek istemiyorsanız sadece yapraklı ağaçları, yeşili görmek istiyorsanız zen bahçesi sizin için idealdir. Dilerseniz tüm bahçenizi zen bahçesine çevirmek yerine, bahçenizin ya da evinizin bir köşesini Zen bahçesi olarak tasarlayabilirsiniz. Ancak bahçenin bütününde yarattığınız Zen bahçesinin yerini hiçbir bahçe tutamaz. Akan sular üzerinde kuracağınız köprülerde bahçenin vazgeçilmeyen aksesuarlarıdır.

Zen bahçesi oluşturmak oldukça ekonomiktir ve Zen bahçeleri dar alanları geniş gösterebilir. Bu bahçe için doğru materyal seçimi yapmanız gerekir. Bundan önce de bahçenizi nerede kurmak istediğinize ve bahçenin planına karar vermelisiniz.

Zen bahçesi dekorasyonunda kullanılan her malzeme bir anlam taşımaktadır. Ufak adalar Japon adalarını, çakıllar ise okyanusu simgelemektedir. Zen bahçesinde kullanılan bitki türlerinin çoğu uzun süre bozulmadan kullanılabilir. Eğer çim kullanmazsanız bahçeniz hiç bakım gerektirmez. Çim tercih etmeniz durumunda da çimleri düzenli biçip sulayarak kolayca bakımını yapabilirsiniz.

Zen bahçesini yaratan Zen kültürü nedir?

Bahçede kullanılan her öğrenin bir anlamı vardır. Sadece görünüş olarak hoşunuza gitmesi dışında kullandığınız malzemelerin ne anlama geldiğini de bilmeniz bahçedeki dengeyi sağlamak açısından da önemlidir. Bu sebebten Zen bahçeleri huzurlu ve sakin mekanlardır.Siz de bu bilgiler ışığında içinizde dengeyi, yaşamınızda huzuru yaratacak kendi Zen bahçenizi oluşturabilirsiniz.

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *