Gustavian stili; EVİMİZDEKİ DENİZ, BULUT& DOĞA

Bu yazımızda Gustavian Stili’ni ‘Eklektizm’ anlayışıyla sizlere anlatmak istiyoruz. Bunun için size lazım olan en önemli objeler, doğanın ve geçmişin hissedildiği cıvıl cıvıl çiçekli kumaşlar, klasik çizgideki 17., 18., ve 19., yüzyıl Fransız mobilyalar, aristokrat mobilya tarzına uygun pastel renk kumaşlar, mavi beyazın hakim olduğu porselen objeler. Mavi-beyaz, renklerin etkisinde kalan Gustavian Stili’nde, mavi denizi, beyaz bulutu çağrıştırıyor. Fransız ve İngiliz mobilyalarının aristokrat havasıyla Gustavian Stili birleşince, ortaya ağır olmayan, sade fakat şık mekanlar çıkıyor. Kullanılan yumuşak renkler mekana ferah bir hava kazandırıyor. Son yıllarda İngiltere , Fransa ve İtalya’nın etkisi altına girerek ‘Eklektik’ anlayışıyla karşımıza çıkan Gustavian Stili aslında kuzey ülkelerinin mistik havasını günümüze yansıtıyor. Klasik çizgilerin günümüzde iyice yerleşmesi karşısında mimarlar yeni bir stil arayışına girdiler. Yeni bir tarz yaratmak öyle kolay değildi. Geçmişte yapılan mobilyaların çizgisine ve kalitesine ulaşmak öyle kolay olmuyordu. Bu yüzden mimarlar elit çizgideki objeleri ve mobilyaları yeniden toplayarak dekorasyonda Eklektik tarzını yaşatmaya karar verdiler.

deniz 1

deniz 9

deniz 5

‘Eklektizm’ farklı klasik stillerin bir araya gelerek yeniden doğuşudur. Eklektizm anlayışıyla yeniden güncel olan Gustavian aslında kuzey ülkelerinde revaçta olan bir stildir. İngiltere, Fransa ve İtalya’da da çok tutulmaktadır. Gustavian Stili ‘nde dekor edilen mekanlar genellikle renklerini doğadan alırlar. Bu renkler genelde, mavi-beyaz olduğu kadar, yeşil, toprak rengi, pembe renklerden de oluşabilirler. Ama özellikle bulutu ve  denizi çağrıştıran mavi-beyaz renkler objelerde kendini gösterir. Klasik şık mekanlarda kullanılan cıvıl cıvıl kağıtlar ve kumaşlar, insana objelere dokunma dürtüsü ve yaşama zevki aşılıyor. Mekanlarda, doğaya özlem duyan biz mimarlar için gözde olan bu mekanlar, ilginizi çekiyorsa, iz de klasik mekanlarınızda doğa yanlısı kumaş ve duvar kağıtlarıyla bu uygulamayı deneyebilir, geçmişten objelerle doğayı mekanınızda hissedebilir, ay zamanda klasik mobilyalarının yarattığı ağır havadan kurtulabilirsiniz. Çünkü on yıllarda doğaya olduğu kadar geçmişe ve antika eserlere olan özlem yaygınlaşmıştır. Antika taklitleri hiç olmadığı kadar büyük ilgi çekmiştir.

deniz 2

deniz 7

deniz 10

Yılların birikimi olan tasarımların herbiri, ölümsüz birer sanat eseridir. Bu anlayışla klasik mobilyaların bir arada toplanmak istenmesi kaçınılmazdırEklektizm anlayışının önlenemez yükselişinde bu noktalar önemli rol oynar. 17., 18., 19. yüzyıl ‘a ait, İngiliz, Fransız ve İtalyan tarzındaki koleksiyonlarda, klasik olduğu kadar rustik ve country tarzı da mevcuttur. Bu durumda sadece klasikle değil Gustavian Stili’ni country ve rustik stillerle de kullanabiliriz. Mekanlarda vazo içine yerleştirilmiş çiçekler, masa üzerine giydirilmiş çiçek motifli kumaşlar, kişilerin şık dekorasyonlarda bile doğaya olan özlemini dile getiriyor. Endüstri‘nin gelişmesiyle doğa ‘dan uzak kalınan ortamlarda, tepki olarak ortaya çıkan bu stil, mekanlarımız için hoş atmosferler yaratıcaktır.

sayfa 1 sayfa 2

sayfa 3 sayfa 4

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *