THE BEST CAFE-BISTRO DESIGNS IN THE WORLD

DÜNYANIN EN İYİ BİSTRO-LOUNGE DİZAYNLARI,

Truth Cafe, Cape Town, South Africa

 

 Untitled.png3
Dünyanın en iyi bar, cafe – ve restoran iç mekan tasarımlarında seçimler yapıldı ve birçok mekan iç tasarım ödülleri verildi.

Bugünkü yazımızda sizlerle Cafe,Bistro ve Lounge mekanlarının asıl anlamlarını ve ödül verilen mekanlardan bazılarını inceleyeceğiz.

Kısaca öncelikle Tükçemize yerleşen bu kelimelerin anlamına kısaca göz atacak olursak: Kafe İçecek ve hafif yiyeceklerin satıldığı, bazılarında kapı önlerinde oturacak yerlerin bulunduğu ayaküstü yiyecek yerleri. Bistro, Fransızca “Bar” anlamına gelmektedir. Belirgin özellikleri olan Paris kafe-barlarına bistro denir.

Ülkemizin Büyük şehirlerindede çok sık kullanılmaya başlayan bir terim olan bistro genelde çok yoğun olarak kullanılan kelimelerden biri değildir. Çoğu kimse bistro’nun ne anlama geldiğini bilmemekte. Her ülkede küçük bar’lara farklı isimler verilir örneğin İngiltere’deki mahalle arasındaki küçük barlara Pub denir. Modanın başkenti Paris’tede bu tür küçük bar, lokanta vb. gibi yerlere “bistro” denilmektedir.

Fransa’nın kuzeyinde hava durumu gereği insanlar kapalı mekanları tercih etmekteler. Dolayısıyla bistro Paris’in aynasıdır ve tamamen Paris ile alakalıdır. Bistro, İngiliz Publarına benzemeyen kendine özel belli bir tarzı olan içme mekanları olarakta açıklanabilir. Bistro, Fransızca “Bar” anlamına gelmektedir fakat bu bar kavramı Fransız kültüründe farklı bir anlam taşımaktadır. İnsanlar dünya’nın her yerinde belirli belirsiz yerleri Bistro diye tanımlamaya başlamışlardır.

Halbuki bu yerlerin bistro ile uzaktan yakından alakası yoktur. Bistrolar mahalle barlarıdır. Gün içerisinde farklı kesimlere hizmet ederler. Bistrolar Fransızlar için bir yaşam alanıdır. İnsanlar sabahları buralara kahve içmeye gelirler, öğleden sonra okulların dağılmasıyla birlikte Öğrenciler Bistrolara sıcak çikolata içmeye gelirler, akşamları ise genellikle insanlar dostlatıyla buluşmaya gelirler.

İngilizce bir kelime olan “lounge”  ise Türkçe’de; fiil olarak kullanıldığında; “uzanmak, yayılmak, tembellik etmek. İsim olarak kullanıldığında; “salon, divan, kanepe, şezlong, uzanma” anlamına gelmektedir.

Logomo Café, Turku,Finlandiya

 Untitled.jpg11

Untitled.jpg8

Rocambolesc Cafe, Girona,Spain

maxresdefault

Blue Frog Lounge,Mumbai, İndia

Blue-Frog-India

Cafe Ki, Tokyo, Japan 

World-Interiors-News-Awards-2014-Café-Ki-by-id_

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *