BU YAZ YELKENLERİ SUYA İNDİRİN..

Yazı hissettiğimiz, kendimizi mavi sulara bırakmanın keyfini yaşadığımız şu günlerde doğanın en lüks ev konforunu bünyesinde barından, modern, yenilikçi ve çevre dostu yat tasarımlarını sizlere tasarım diliyle anlatacağım.
Yatlar boyutları büyüdükçe yüzen ada boyutuna varabiliyor. Yüzen ada boyutuna paralel tasarlanan bu lüks tekneler, dış görüntüsü ile bir adayı andırdığı için bu lüks yat tasarımına yüzen ada adı verilmiş. Yüzen adaların uzunluğu arttıkça, geniş ve rahat yaşam alanları tasarlanmasına olanak sağlamış. İçerisinde çift kişilik ve personel odalarının yanı sıra metre arttıkça, dinlenme ve çalışma odası, çamaşırhane, oyun odası, kareoke odası, görkemli bir yemek odası, akvaryum, mutfak, erzak depoları, barbekü, mini bar, jakuzi ve güneşlenme terası gibi mekanlar bulunmaktadır. Metrekare arttıkça yatlarda katlar da artmaktadır.

basın-marka-projeler.Sevinç-Ormancı-12
Yüzen Ada “Orsos”
Örneğin Orsos yüzen adanın Macar asıllı girişimcisi Gabor Orsos, lüks otellerin sağladığı en iyi özellikleri birleştirerek süper bir yat projesi oluşturmak istemiş ve ortaya yüzen ada Orsos çıkmış. Boyut büyüdükçe otel özellikleri taşıyan teknelerde lüks otel özelliklerini taşıyabiliyor. Çevreye duyarlı bir yat olan Orsos, bir ailenin bir günlük ortalama enerji tüketimini karşılayacak kadar enerjiyi çatısındaki güneş panelleri ile üretebiliyor. Teknede her şey aynı anda kullanıldığında maksimum güç kullanımı 45 kwh olarak hesaplanmış. Fakat, güneş panellerinin ürettiği enerji yetersiz kalırsa, iki adet dizel motor eksik kalan enerjiyi karşılamak için kullanılabiliyor. Kendi arıtma sistemine sahip Orsos, deniz suyunu kullanarak 12 bin litre içme suyu üretebiliyor. Lüks ve konfor için herşeyin eksiksiz düşünüldüğü yüzen adının güvertesinde bir de jakuzi bulunuyor.
Tropikal Cennet Adası Yat Tasarımı
Güvertede bulunan mini bar ile, minimal çizgilere sahip dinlenme ve güneşlenme alaniarını da atlamamak gerek. Bir diğer örnek ise İngiltere merkezli bir yat tasarım şirketi olan Yacht Isiland Design tarafından tasarlanan Tropikal Cennet Adası Yat Tasarımı; denize bakan açık yüzme havuzu, koca bir volkandan akan şelalesi, kendinizi tropikal bir adada hissedeceğiniz güvertesi ve oldukça lüks tasarlanmış kamaraları ile muazzam güzellikte bir yat tasarımıdır. Metrekare büyüdükçe mini plaj, açık büfe, aşağıya düşen şelale havuz tasarımları da dikkat çeken özellikleridir.
Yelken açmayan lüks otomobilci kalmadı

Basın marka projeler.Sevinç Ormancı 3

Mercedes’in de özel bir tekne üreteceğini açıklamasıyla “yelken açmayan” lüks otomobilci de kalmadı. Mercedes’in yanı sıra Porsche, Rolls Royce, İnfiniti teknelere tasarım ve motor desteği verdikleri dünyanın en özel yatlarının sahibi. Bu firmaların projelerinde kullanılabilir tüm malzemeler geri dönüştürülebilir. Söz konusu deniz olduğundan “çoğunun yelkenleri suya indirdiğini” görüyoruz. Maserati, Rolls Royce, Porsche, Mercedes gibi önemli markalar, yatlar konusunda önem taşıyor. Ayrıca, Porsche bu işi o kadar çok sevdi ki katamaran üretimine de başladı.

'Yelken Açmayan' lüks otomobilci kalmadı

Dünyanın önde gelen lüks markaları çeşitli nedenlerle güçbirliğine gidip ortak ürün ve hizmetlere de adım atıyor. Çok özel ve sınırlı koleksiyonları satışa sunarak müşterileri için fark atmayı amaçlıyor. Lüks otomobil şirketleri de çok sık olmasa da bu tür işbirlikleri içine giriyor. Ancak söz konusu deniz olduğunda onlar da “yelkenleri suya indiriyor.”
Granturismo’yu denizciler heyecanla bekliyor
Dünyanın önde gelen lüks otomobil üreticileri birer birer özel tekneler üretmeye başladı. Bu zincire en son eklenen Mercedes-Benz oldu. Mercedes-Benz’in yatları Granturismo ile Silver Arrows Marine. 14 metre uzunluğundaki yat, ünlü tasarımcılar Martin Francis ve Tommaso Spadolini imzası taşıyor. Yıldızlarından biri olan Granturismo’yu denizciler heyecanla bekliyor.
Rolls Royce-Strand Craft
Rolls Royce’un lüks yatında garaj bile var
Dünyaca ünlü yat tasarım şirketi Strand Craft ile Rolls Royce işbirliğinden ortaya çıkan süper tasarımda 28 metrelik teknenin birçok özelliği var. Ama en ilgi çekici yanı otomobil garajının da olması. Yumuşak ve modern hatlara sahip bu özel tasarım suya indiğinde Rolls Royce motorları sayesinde 55 knot maksimum hıza sahip olması bekleniyor. Bu megayatın öne çıkan kargosu otomobil olsa da, satın aldığınızda yatla birlikte yine Rolls Royce motorlu son derece şık bir tender’ın da geldiğini belirtelim.
Sylvain Viau Design
Yat tasarımında lüksün sınırı yok

'Yelken Açmayan' lüks otomobilci kalmadı

basın-marka-projeler.Sevinç-Ormancı-1

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *