Bu Yaz Marka Tasarımlara Yelken Açın… This Summer Sail Open to Brand Design …

1

Bu Yaz Marka Tasarımlara Yelken Açın…

Unique stil için ilk yazım lüks yaşam dan seçtiğim Mercedes Benz’in özel tasarladığı cigarette boat ve motor yatlar dan tasarım kesitleri.. Buna sebep Mercedes Benz’inde diğer markalar gibi otomobilin dışında tekne, motor üreteceğini açıklaması. Bu durumda ‘yelken açmayan’ lüks otomobilcinin de kalmaması. Lüks markaların da yer aldığı bu alanda biz tasarımcıların her detayın tasarımı yarattığını biliyor olması.Lüks yaşamda markalarıyla yer alan bu isimlerin tasarımları her tasarımcı gibi benim de ilgimi çekiyor. Sizinde ilginizi çekeceğini düşündüğüm için bu yaz Unique Stil için yazdığım ilk yazımda markalardan Mercedes’in cigarette boat ve motor yatlar serisini görselleriyle  mercek altına yatırmak olacak…Mercedes’in yanısıra  Porsche, Rolls Royce, teknelere tasarım ve motor desteği verdikleri dünyanın en özel yatlarının malzemeleri geri dönüştürülebiliyor. Bu özellikleri de bu markaların neden ‘exclusive’ olduğunu daha iyi açıklıyor.. Maserati, RollsRoys, Porsche Mercedes önemli markalar. Yatların iç tasarımları tahmin ettiğiniz gibi oldukça detaylara dikkat çekiyor.

2

Bu markalardan neden Mercedes diye soracak olursak cevabı ise klasik ..Spor görünümüyle minimal çizgileriyle oldukça yalın ve ‘Az çoktur’ özelliğini vurguluyor olması.. Ancak yinede diğer markalara da kısaca değinmeden yazımı bitirmek istemedim.

3

Dünyanın önde gelen lüks markaları çeşitli nedenlerle güçbirliğine gidip ortak ürün ve hizmetlere adım atıyor. Çok özel ve sınırlı koleksiyonları satışa sunarak müşterileri için fark yaratmayı amaçlıyor. Lüks otomobil şirketleri de çok sık olmasa da bu tür işbirlikleri içine giriyor. Ancak söz konusu deniz olduğunda çoğunun ‘yelkenleri suya indirdiğini’ görüyoruz. Zira, dünyanın önde gelen lüks otomobil üreticileri birer birer özel tekneler üretmeye başladı. Bu zincire en son eklenen Mercedes Benz oldu.  Mercedes-Benz, yatları Granturismo ile Silver Arrows Marine’i, 14 metre uzunluğundaki yat, ünlü tasarımcılar Martin Francis ve Tommaso Spadolini imzası taşıyor. Yıldızlarından biri olan Granturismo’yu denizciler heyecanla bekliyor.

4

 

Rolls Royce’un lüks yatında garaj bile var. Fransız tasarım şirketi Sylvain Viau Design da ise 69 metre uzunluğundaki yat yükset hızlı sürat tekneleri sınıfında sayılmasının yanısıra isteğe göre 2 adet yada 4 adet denizaltı yatda yer alabilecek arka bölümüne helikopter yerleştirmek yatın sahibinin tercihi olabilecek..Buda gösteriyorki yat tasarımında lüksün sınırı yok.

Dünyaca ünlü yat tasarım şirketi Strand Craft ile Rolls Royce işbirliğinden ortaya çıkan super tasarımda 28 metrelik teknenin birçok özelliği var ama en ilgi çekici yanı otomobil garajının da olması. Yumuşak ve modern hatlara sahip bu özel tasarım  suya indiğinde Rolls Royce motorları sayesinde 55 knot maksimum hıza sahip olması bekleniyor. Bu megayatın öne çıkan kargosu otomobil olsa da satın aldığınızda yatla birlikte yine Rolls Royce motorlu son derece şık bir tender’ın da geldiğini belirtelim.

5

Porsche Design gerek otomobil, gerek saat ya da aksesuvar alanında birçok özel tasarıma imza atmış bir marka. ABD’li yat firması Fearless için tasarladığı muhteşem motoryatın ardından şimdi de Singapurlu Royal Falcon Fleet ile anlaşarak 40 metrelik katamaranlar üretiyor. Gövdesi tamamlanan katamaran da Fearless gibi Porsche’nin karakteristik çizgilerini taşıyor.

Seçiminiz hangisi olursa olsun bu yaz yelkenleri suya indirin ve yazın keyfini çıkarın. Herkese gönlünce bir yaz diliyorum…

 

Sevgilerimle,

http://uniquestil.com/editorler/sevinc-ormanci/paylasimlar/detay/bu-yaz-marka-tasarimlara-yelken-acin

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *