DESIGN INSPIRED ARCHITECTURE THEMED MOVIES

TASARIMA İLHAM VEREN MİMARİ TEMALI FİLMLER.Mimari, sinema ve film tutkunu iseniz sizin için seçtiğimiz filmlere göz atmanızı öneririz. Sinema severler için mimarlar ve mimarlığı konu edinen, içerisinde mimari karakterlerin de yer aldığı ve de mimari için ilham veren en başarılı 10 filmini sıraladık.
 
1.Metropolis (1927)

metro_41

Filmin konusu; Metropolis’te şehir keskin bir şekilde ikiye ayrılmıştır. Yönetenler sınıfı yerin üstünde, çalışanları sınıfı ise yerin altında. Ama şehir yöneticisinin oğlu Freder’in bir işçi kızı Maria’ya aşık olması bütün dengeleri alt üst etme potansiyeline sahiptir. Filmin orijinal versiyonunun bir kopyası, yıllar sonra 2008’de bir müzede bulunmuş ve uzun süren bir restorasyon çalışmasının ardından şu anki halini almıştır.

Yönetmen: Fritz Lang

Oyuncular: Brigitte Helm, Alfred Abel, Gustav Fröhlich

Tür: Bilim Kurgu

2.Mimarın Göbeği-The Belly of an Architect (1987)

2

Yapımı: 1987 – İtalya, İngiltere

Tür: Dram

Yönetmen: Peter Greenaway

Oyuncular: Brian Dennehy, Lambert Wilson, Chloe Webb, Stefania Casini, Francesco Carnelutti

Senaryo: Peter Greenaway

Yapımcı: Colin Callender, Walter Donohue

3.Sketches of Frank Gehry (2006) 

Ünlü Mimar Frank Gehry’nin uzun yıllardır tanıdığı arkadaşı Pollack tarafından çekilen görüntülerinden oluşan bu belgesel sadece Gehry’nin hayatından değil, bir dostluğun tarihin de izler taşıyor.

3

Yönetmen: Sydney Pollack

4. Infinite Space: The Architecture of John Lauther (2008)

4

Son derece hoş görüntüler eşiğinde John Lautner’in dünyasına doğru bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Yönetmen: Murray Grigor

5. Amcam – Mon Oncle (1957)

5

 

2.Dünya Savaşı sonrasında Fransa’da başlayan Amerikan tarzı tüketim sevdasını, geleneksel mimarinin yok edilip yerini soğuk modern yapıların almasını, otomobil çılgınlığını vb. eleştirir, bu değişime Don Kişotvari bir biçimde direnir. Zaten filmde betimlenen absürt modern mimarinin vurgulanabilmesi için Henri Schmitt’in tasarımı olan bir dekor bina stüdyoda özel olarak oluşturulmuştur. Çekimler Eylül 1956 ilâ Şubat 1957 tarihleri arasında tamamlanmıştır.

Aralarında Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü ve Ödülü’nün de bulunduğu altı ödül kazanan “Amcam” Tati’nin en çok ödül verilmiş filmidir.

Yönetmen: Jacques Tati

Yapımcı: Jacques Tati

Senarist: Jacques Tati, Jacques Lagrange, Jean L’Hote,

Oyuncular: Jacques Tati, Jean-Pierre Zola, Adrienne Servantie, Alain Becourt

Müzik: Franck Barcellini, Alain Romans

Görüntü Yönetmeni: Jean Bourgoin

Sanat Yönetmeni: Henri Schmitt (dekor tasarım)

Kurgu: Suzanne Baron

Stüdyo: Gaumont, Alter, Gray Films, Specta

 

6. Yolcu-Professione: Reporter (1975)

7

Mesleğini kullanarak yaşadığı düzene başkaldırıp daha öteye gitmek ve zorla baş etmek uğrunda cesaret gösteren bir gazetecidir kahramanımız. David Locke, bir Kuzey Afrika ülkesine gerillalarla röportaj yapmaya gider. Artık hayatı eskisi gibi olmayacaktır. Burada hayatının en ilginç olaylarının içine girecek ve hayatının akışını sonsuza dek değiştirecektir.
Otelde tanıştığı bir arkadaşının ölmesi üzerine David onun yerine geçecektir. Robertson isimli bu adamın bütün kimlik bilgilerini ve randevu defterini de yanına alarak yeni kimliği ile yeni bir hayata başlamaya karar verir. Başka bir insanın yerine geçmenin sanıldığı kadar kolay olmadığını, Robertson’un hayatı ile ilgili sırları keşfettikçe daha iyi anlayacaktır.

Oyuncular: Charlers Mulvehill, Jack Nicholson, Maria Schneider

Tür: Gerilim, Dram

Ülke: Fransa, İspanya, İtalya

Yönetmen: Michelangelo Antonioni

7. Hayatın Kaynağı – The Fountainhead (1949)

8

Hayatın Kaynağı, Ayn Rand’in aynı adlı romanından uyarlanmış 1949 yapımı bir ABD filmidir. King Vidor tarafından yönetilen filmin senaryosu yine Ayn Rand tarafından yazılmıştır.

Ayn Rand’ın aynı adı taşıyan romanından uyarlamadır. Meslektaşlarından çok farklı bir dünya görüşüne ve kariyer anlayışına sahip olan yetenekli ve yaratıcı mimar Howard Roark’un hikayesi konu edilir. Howard Roark, mesleğinde farklı düşünceleri sebebiyle dışlanır, yaratıcılığı meslektaşlarını kıskandırır, giderek iş yapamaz hale gelir. Tüm bu zorluklara rağmen Roark, dünya görüşünden taviz vermezden ayakta durabilecek midir?

Film, Ayn Rand’ın kurucusu ve savunucusu olduğu “objektivist felsefe”nin Howard Roark karakteri üzerinden bir anlatısıdır.

Yönetmen: King Vidor

Yapımcı: Henry Blanke

Senarist: Ayn Rand

Oyuncular: Gary Cooper, Patricia Neal, Raymond Massey, Kent Smith

Müzik: Max Steiner

8. Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu – My Architect (2003)

9

Nathaniel Kahn’ın yönetmenliğini yaptığı “My Architect, a Son’s Journey” bir oğlun çok erken kaybettiği babasını araştırma ve anlama çabasını konu ediniyor.

Yönetmen: Nathaniel Kahn
Oyuncular: Edmund Bacon, Edwina Pattison Daniels, Balkrishna Doshi, Frank O.Gehry, Phillip Johnson

Tür: Belgesel, Biyografi

Yapım yılı: 2003

Senaryo: Nathaniel Kahn

Yapımcı Firma: Louis Kahn Project Inc.

Yapım Ülkesi: ABD

9. Brazil (1985)

10

Kimilerince ince mizah anlayışının en iyi örnekleri, kimilerine göre ise tam bir saçmalık olan Monty Python filmlerinde yetişen Terry Gilliam’ın bu ekipten ayrılarak yalnız çalıştığı dönemin en iyi ürünü karşınızda. Muazzam derecede yaratıcı ve etkileyici görselliğiyle farklı bir seyir zevki sunan “Brazil”, devlet yönetiminin tam bir kâbusa dönüştüğü, bürokrasinin insanlığı tehdit ettiği bir dünya tasvir ediyor. Bilgi bakanlığında memur olarak çalışan Sam, yaşantısından o kadar bunalmıştır ki, tek sığınacak yer düşleridir artık. Kuşlar kadar özgür olduğu, çekici kadınların da yer aldığı bu hayallerin yetmediği noktada, yani gerçek hayatta ise en büyük eğlencesi arkadaşlarıyla, otoriteden gizli gizli eski dizileri seyretmektir. Ortam öyle bir hal almıştır ki, tamirat yapmak bile yasaktır. Bu yüzden tamirci Harry (De Niro) bile işini kimselere çaktırmadan gizlice yapmak zorundadır. Bu durum giderek Sam’in dengesini bozacak, hayalleriyle gerçekler birbirine girerken, hayatı da parçalanmaya başlayacaktır.

 Yönetmen: Terry Gilliam

Yapımcı: Arnon Milchan, Joseph P. Grace

Senarist: Terry Gilliam, Tom Stoppard, Charles McKeown

Oyuncular: Jonathan Pryce, Kim Greist, Michael Palin, Robert De Niro, Katherine Helmond, Bob Hoskins, Iam Holm

Müzik: Michael Kamen

10. The Architect-Mimar (2006)

11.

Mutsuz bir evlilik yaşamı olan bir mimar, kendi yaptığı binanın da işin içine girdiği bir entrikanın malzemesi olur.

Yapımı: 2006 – ABD

Tür: Dram

Yönetmen: Matt Tauber

Oyuncular: Hayden Panettiere, Sebastian Stan, Viola Davis, Anthony LaPaglia, Walton Goggins

Senaryo: Matt Tauber, David Greig

Yapımcı: Danny Leiner, Declan Baldwin

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *