WHEN STREET DESIGN ‘GRAFFITI IS INTEGRITY OF NATURE!

SOKAK TASARIMI ‘GRAFFİTİ’ DOĞAYLA BÜTÜNLEŞİNCE!

Bu yazımız sokakları da yaşam alanları olarak görüp, doğanın yeşilini sanat içinde görmek isteyen okuyucularımız için! Öncelikle graffiti sanatı nedir sorusuna cevap verelim.Graffiti sanatı eskilere dayanan bir sanattır. Eski Mısır döneminde, yolculukları sırasında insanlar duvarlara bir takım şekiller, mesajlar ve yazılar bırakarak duvar resimlerini ve yazılarını yaratmışlardır! Tabii o zamanlar graffiti denmese de ilk grafitinin sinyalleriydi bunlar. Mısırlılardan sonra birçok ülkeden sanatçılar geçtiği yerlere resmederek imzalarını bırakmışlardır. Sokaklar da yaşam alanıdır. Biz mimarlar sokakların tasarımındada söz sahibi olmak isteriz. En çok sokakları da yaşam alanı olarak gören ülkelerde graffiti sanatı görülmektedir.


Buraya çöp dökmek ve park etmek yasaktır, yazıları graffiti’den değildir diyenler olsa da yazının tarzına ifade edilişine göre graffiti olması mümkündür! Şüphesiz çok fazla yetenek gerektiren bu sanat dalını sadece yazı olarak da algılamamak gerekir. Karakter çizen usta sanatçılar, graffiticiler kendi tarzlarını oluşturup o karakterleri adeta konuşturmuşlardır.Graffiti’yi kısaca açıklamak gerekirse duvarlara yapılan resim sanatıdır. Graffiti bir sanattır, elindeki sadece bir kutu spreyle yüreğin seslenişinin duvarlara yansımasıdır.

Bu arada grafiti yapanlara “writer” (yazıcı), graffiti’ye yeni başlayanlara da “kolpa” deniliyor. Bir de yaptığınız grafitinin başka biri tarafından bozulması, karalanmasına da “crosslamak” deyimini kullanıyorlar. Cross’la yaklaşanı crosslarsın, olay bundan ibaret. Graffiti yapan sanatçılar sadece kendi dışa vurumları değil, sosyal konuları da ele alıyorlar. Savaşın yanısıra barış gibi konularda da ele alınıyor. Özellikle yurtdışında trenlerin üzerinde yasadışı yazılar yazanlar da oluyor. Biz barış ve doğayı desteklemesi gerekiyor diyenlerdeniz. Bu yazımızda da sizler için seçtiğimiz graffitiler doğayı destekleyen graffiti örnekleridir.

Graffitinin en ilgi çekici, en renkli yazı biçimini kullanarak ortaya yepyeni tarzlar çıkarmış olmasıdır. Ve böylece “tag” adi verilen graffiti yazarı imzasına semboller, ilgi çekici resimler eklenmeye başlamış. Kimileri sayısal semboller, kimileri marka amblemi gibi şekiller kullanmıştır. Zamanla kullanılan harflerin boyutları büyümüş, harflerin içi desenlerle süslenmeye başlanmış, yaratıcılık sınır tanımamış. Herkes kendi yazım tarzını belirlemiş ve kendine uygun renkleri kullanmıştır.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *