SPECIALLY INDIAN SUMMER DESIGNS FOR THE SPACES..

PASTIRMA YAZINA ÖZEL TASARLANMIŞ MEKANLAR

Pastırma yazını yaşadığımız dönemin son günleri, güneşi hissettiğimiz şu günlerin sıcaklığını hissettiren ruhumuzu, bedenimizi dinlendireceğimiz, huzurlu, alanlarda haftasonlarınızda, rahatlamaya ne dersiniz. Peki rahatlamaya gideceğiniz bu mekanların hem mimari hem iç mimari nasıl olmalı diyorsanız yazımızı okumanızı öneririz.

  • Hafta sonları yapılan kaçamaklar bizi kendimize getirir,
  • Şehirden çok uzaklaşmadan gidebileceğimiz bu yerler  doğa, deniz ve sakin bir hafta sonu sözü verir,
  • Bazen de bu doğa için de var olan alanlarda bazen sevdiklerimizle bisiklete bineceğimiz bazen yalnız kitaplarımızla baş başa kalacağımız doğal dinlendirici huzur dolu alanlarda olmak isteriz.

Öncelikle iç mekan tasarım önerilerimizi, evinizde istediğiniz yenilenmeyi sağlayacak türden seçtik. Belki duvarlarınız rengini açmak istiyorsunuz, bir odanın daha parlak görünmesini ya da oturma odanızın daha sıcak bir ortam olmasını. Bu bazen iç alan tasarım, bazen de eviniz şirin bir kasaba eviyse dış ahşap ve pastel renge boyalı cephe önerileriyle istediğiniz etkiyi yaratabileceksiniz.

Küçük bir odanın her zaman küçük görünme eğilimi vardır ama geniş pencereler, açık ve pastel renge boyalı duvarlar ve makul seviyede ayna kullanımı, sadece camlardan doğal ışığın gelmesini sağlamaz aynı zamanda odayı olduğundan daha geniş gösterir. Tersi olarak koyu renkli duvarlar odanın daha küçük görünmesini sağlayacaktır. Her ne kadar doğru ayna ve ışık kullanımı yapsanız da koyu renkli duvarlar loş bir etki yaratacaktır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi aynalar odanızı olduğundan daha büyük gösterir. Yeterli ışık alamayan küçük odalarda aynalar ışığın artmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda dekoratif aynalar tasarım olarak hoş görünecek mekanınızın genişlemesini sağlayacaktır.

Yeni ile eskiyi desenle dokuyu karıştırın özellikle evinizin küçük bahçesinin, avlusu varsa oralarda. Modern kanepenizin yanına aile yadigarı ya da etnik tasarım bir eşyanızı yerleştirmenizle eklektik bir ambians yaratmanız mümkün  İç mimarlar evinizin iç mekanını tasarlarken, stilinizden referans alırlar ve sizi yansıtmaya çalışırlar. Anneannenizden kalma bir masa bir hikaye anlatır. İçinde var olan ailenizde ki yaşanmışlıklar çevrenize yansısın istiyorsanız geçmişle bağlantı kurmalısınız. Bu durumda modern stil amacıyla bu masadan kurtulmanıza hiç gerek yok çünkü yeni ile eski birlikte çok iyi organize edilebilir.

İç mekan tasarımı hiçbir şey değil ama yaratıcılıktır. Büyük mağazalara gidip, pahalı ve gösterişli ürünler almak biraz kolaya kaçmaktır. Evinizde olan şeyleri bir daha gözden geçirin yaratıcılığınızı kullanın ve neler yapabileceğinize bir bakın!

Mutfak sıcak olmalıdır. Yemek hazırlarken, bazen de kısa atışmalar için yerken vaktimizin önemli bir bölümünü mutfakta geçiriyoruz. Tasarımsal raflar hem kullanışlıdır hem de şık bir görünüm verir, denemenizi öneririz.

Yaşam alanınıza bitki yerleştirin. Küçük, büyük her odanıza koyun. Bitkiler odanıza renk ve doku getirmek için harika araçlardır. Bitkilerin güzel duruşunun yanı sıra evin havasını temizler ve nem oranını dengeye getirir. Canlı renkler her odaya enerji verecektir! Basit bir renk paletinin odanızı nasıl canlandıracağı ispatlanmıştır. Kitaplığınız renksiz hali ile  monoton bir görüntüye sahip olabilir. Basit ve monoton bir alanı pahalı olmayan bir şekilde dönüştürmenin yolu, renklendirmektir. Buna başlamanın yolu da çok büyük olmayan kitaplığınızı boyamak olabilir.

Kilimler yaşam alanınıza sıcaklık ve doku katar. Parkeler güzeldir ve ulaşması kolaydır ama özellikle sonbahar-kış aylarında kilimli yerlerin verdiği konforu veremez. Kilimler odanıza eğlence ve fonksiyonellik katar. Çeşitli dokular ve kumaşlar kullanarak evinize, evinizin varsa bahçesinde, avlusunda, ailenizle doğa içinde yemek yiyeceğiniz masaya etrafındaki sandalyelere koyacağınız yastıklara katacağınız desen ve renk ile etnik bir hava katabilirsiniz. Mevsime göre renk ve kumaşlarda değişiklik yapabilirsiniz. Yazın son günleri olan pastırma yazını, sonbaharın başını yaşadığımız şu günlerde mekanlarda şömine zaman zaman akşamüstü serinliğinde tercih edildiği için iç tasarımda tercih edilir…

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *