ÇİÇEKLER BAHARI MÜJDELİYOR! / Flowers celebratıng sprıng!

Bu yazımda sizin için yaptığım seçimler, mekanlarda sıcak ortamlar yaratan içeriği doğa olan ahşap malzemeler ve mobilyalar. Bu mobilyaları ve seramikleri bahçelerde, balkonlarda, verandalarda ve terasların yanı sıra iç mekanlarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. En çok kullanılabilen klasik malzemelerin yelpazesinde seçimler ahşaptan, iroko, tik, çam, kestane ya da kayın olabilir. Tabii ki bahçe ve dış mekan mobilyalarının en çok tercih edilen malzemelerinden rattan ve hasırı da unutmamak gerek. Ahşabı ham olarak kullanmak yerine mobilyanın rengini korumak için tik yağıyla veya yat verniğiyle cilalanması gerekmektedir. Bu ağaçlar zaman içinde çok renk değiştirse de yine ömrü uzun olanlardır.

In this article, I’d like to write about wooden materials and furniture that I chose for you which create warm and cozy environments with their natural touch. You can use these furniture and ceramics in backyards, balconies, verandahs and terraces as well as indoors very easily. From the varieties of most frequently used classical materials, theselections may be wood, iroko, teak, pinewood, chestnut or beech. Of course, we shouldn’t forget rattan and wicker, which are materials that are most used in garden and outdoor furniture. Instead of using wood unprocessed, it is better to polish it with teak oil or boat varnish in order to protect the natural wood color. Although these woods change their colors in time a lot, they are still long lasting.

Untitled-4 copy

Untitled-3 copy

Doğayı yansıtmak adına yer döşemesinde ahşap tik de kullansanız renk seçimlerinizde renkli olduğu kadar açık bej, beyaz renklerde tercih edilir. Desenlerinizi doğadan seçebilirsiniz. Çiçekler, kuşlar doğa resimleri olabildiği gibi yalın desenlerde tercih edilebilir; mekanlarınızı doğadan bir kesit olarak mı yoksa rahatlatıcı, renkli, cıvıl cıvıl bir mekan olarak mı tasarlarsınız bu sizin tercihiniz.

Even though you use teak on floor boarding in order to reflect nature, you should prefer various colors as well as light beige and white. You can choose your prints from nature… While you can use flower, bird or nature pictures, you can also prefer simple designs. Deciding between a space that is reflecting nature or a relaxing, colorful, lively space is up to you.

Untitled-6 copy

Untitled-7 copy

Untitled-8 copy

Ancak benim, sizin için yaptığım seçimlerde, cıvıl cıvıl doğadan olduğu kadar; kullanışlı, fonksiyonel ve rahatlatıcı tasarımlar bulunuyor. Evinizi döşedikten sonra kullanacağınız tabak, bardak takımları da doğadan seçilmiş kuş ve çiçek desenli olabilir. Bu seçimlere yatak örtülerini ve tabak, bardak seçimlerini de ekleyebilirsiniz. Özellikle, banyo, mutfak, havuz malzemeleri, cam mozaiklerin desenlerinde ise kuş ve çiçeklerin yanı sıra doğadan seçilmiş hayvan desenlerini de ekleyebilirsiniz.

However, the options I have selected for you include lively nature picks as well as functional and comfortable designs. After decorating your house, the plates and glassware you use can also have bird or flower designs from nature. To these selections you can add your bedding and china too. Especially bathroom, kitchen, pool,glass mosaic prints can have bird and flower designs and also animal prints from nature.

Untitled-2 copy

Untitled-5 copy

Untitled-1 copy

Bu öneriler doğrultusunda canlı cıvıl cıvıl doğayı hem salonlarınıza hem bahçelere, balkonlara, verandalara ve terasa taşıyabileceğiniz şık, rahat tasarımların atmosferinde güzel bir bahar geçirmeniz dileğiyle…

According to these options, I wish you all a beautiful spring under the atmosphere of lively nature in your living rooms and also in your gardens, balconies, verandahs and terraces.

226-227 (1) 226-227 (2)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *